Lyties nustatymas sporte – ne naujiena
Data: 2010.06.30 10:40
Tema: Įdomybės, pikantiškos naujienos


2009 m. pasaulio lengvosios atletikos čempionatas buvo nepaprastas ne tik todėl, kad Usainas Boltas pagerino prestižinių distancijų – 100 ir 200 m. - pasaulio rekordus, bet ir dėl to, kad sporto komentatorių lūpomis svarstymai apie lytiškumą pateko net į pačius konservatyviausius namus. Prieš metus prasidėję ginčai, ar vidutinių distancijų bėgikė Caster Semenya iš Pietų Afrikos respublikos iš tikrųjų yra moteris, tęsiasi iki šiol, o taško istorijoje padėti vis nepavyksta Tarptautinei lengvosios atletikos federacijai atidedant savo tyrimo paskelbimą.

Nors pati Caster sako turinti atsakymą ir neabejojanti esanti mergina, tačiau kritikai abejoja, ar 19 – metė nepatiria spaudimo būti „kuo reikia“. Neįprastai raumenina, turinti žemą balsą sportininkė iš karto po pasaulio čempionato gimtinėje pasirodė ant žurnalo „You“ viršelio, vilkėdama juodą suknelę ir pakeitusi šukuoseną į „mažiau dviprasmišką moteriai“, o interviu BBC Semenya pareiškė labai mėgstanti sukneles, tik jų nenešiojanti, nes paprasčiausiai ne dažnai turinti tam progų.

C. Semenya istorija tapo žiniasklaidos mėgstamu afišuoti skandalu, tačiau Caster atvejis sporto istorijoje toli graži ne vienintelis. Dar tarpukariu Los Angelo ir Berlyno olimpinėse žaidynėse startavo lenkė Stanisława Walasiewicz. Sprinterė sugebėjo laimėti auksą ir sidabrą šimto metrų bėgimo rungtyje, tačiau po jos mirties 1980 m., atlikus kūno autopsiją, paaiškėjo, kad Stanisława turėjo vyro genitalijų.

Panaši istorija Berlyno olimpinėse žaidynėse nutiko ir šokimo į aukštį varžybose. Dora Ratjen, atstovavusi Vokietijai, olimpinėse žaidynėse užėmė ketvirtą vietą, o 1938 m. Europos čempionate pagerino pasaulio rekordą. Tačiau Doros karjera pasibaigė tais pačiais metais, traukinio kontrolieriui iškvietus policiją suimti „vyrą, apsirengusį moters rūbais“. Prasidėjus tyrimui paaiškėjo, kad dar vaikystėje pribuvėja abejojo dėl kūdikio lyties, tačiau nusprendus, kad vaikas vis dėlto mergaitė, jai duotas Doros vardas. Po suėmimo atlikti tyrimai parodė, kad tuomet 21 m. sportininkei turėtų būti suteikti vyro dokumentai, jai uždrausta rungtyniauti kartu su moterimis. Nors Dora, gavusi Heinricho vardą, su žiniasklaida nebendravo, tačiau viename pokalbyje Heinrichas prasitarė buvęs nacių rėžimo verčiamas apsimesti moterimi, nors jis esą visada jautėsi vyru.

Ne ką mažesnis bruzdesys kilo ir 1966 m. Tarptautinei lengvosios atletikos federacijai įvedus lyties tikrinimo testą visiems sportininkams. Tais pačiais metais Budapešte vykusiame Europos lengvosios atletikos čempionate nebestartavo Sovietų sąjungai atstovavusios pasaulio rekordininkės seserys Tamara ir Irina Press. Konkurentų broliais Press vadintos sportininkės oficialia nedalyvavimo priežastimi nurodė sunkią motinos ligą, tačiau seserys karjeros nebetęsė ir motinai pasveikus, o vakarų spauda tokį sprendimą interpretavo kaip Sovietų sąjungos pripažinimą, kad 26 pasaulio rekordų autorės yra arba hermafroditai, arba vyrai, apsimetinėję moterimis.

Tokias pat skaudžias pasekmes Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos naujovė turėjo ir Lenkijos sportininkei Ewai Klobukowskai. 1967 m. Ewa tapo pirmąją atlete, kuriai atlikus chromosomų testą paaiškėjo, paaiškėjo, jog biologiškai ji – vyras. Išvada buvo netikėta ne tik pačiai Ewai, visą gyvenimą save suvokusiai kaip moterį, tačiau ir daugeliui jos gerbėjų: 1966 m. Budapešte Ewa ne tik be jokių dvejonių „praėjo“ lyties patikrinimo testą, tačiau Europos čempionate sugebėjo laimėti du aukso ir vieną sidabro medalį.

Nors lyties nustatymo skandalai vis kartas nuo karto sudrebindavo sporto pasaulį, tačiau tik aštuntą XX a. dešimtmetį pirmą kartą išdrįsta ne nuolankiai pasitraukti iš sporto, bet kovoti už savo teises. Renee Richards, buvusi Yale'io universiteto vyrų komandos kapitonas, 1975 m. pasikeitė lytį ir tapo moterimi. JAV teniso asociacijai uždraudus Renee rungtyniauti moterų turnyruose, tenisininkė kreipėsi į teismą, kur jos prašymas buvo patenkintas ir jai leista rungtyniauti moterų turnyruose. Renee iki šiol vienintelė sportininkė JAV teniso istorijoje dalyvavusi ir vyrų, ir moterų čempionatuose.

Kiti lyties keitimo atvejai nukelia į Europą. Heidi Krieger, rytų Vokietijos rutulio stūmikė 1986 m. tapo Europos čempione, tačiau vėlesniuose interviu pripažino, kad ji, kaip ir dauguma kitų rytų komunistinės šalies atletų, buvo priversta vartoti steroidus, kurie, kaip pati teigia, „paliko daug vyro žymių jos kūne“. 1997 m., praėjus septyneriems metams po pasitraukimo iš profesionalaus sporto, Heidi buvo atlikta lyties keitimo operacija. Andreasu tapusi atletė susituokė su buvusia plaukike Ute Krause, tačiau kasmet teikiamas medalis, kovojantiems prieš dopingą sporte, turi Heidi vardą (vok. Heidi-Krieger-Medaille).

Prieš Caster skandalą, sporto pasaulį apskriejo kita žinia – 2007 m. Yvonne Buschbaum, talentinga Vokietijos šuolininkė su kartimi pakeitė lytį ir tapo vyru. 1999 m. Europos jaunimo čempionato nugalėtoja, Yvonne nutarė nebeapsimetinėti, kuo nesanti. Pasitraukusi iš sporto, Yvonne pakeitė lytį ir tapo Balianu, vardą pasirinkęs, kaip pats sako, susižavėjęs Ridley Scotto filmo „Dangaus karalystė“ (angl. „Kingdom of Heaven“) herojumi.
aut. J.J.


Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Kovok už save - už LGBT teises“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija.





Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=4348