Šiuo metu yra prisijungę 13 svečių ir 1 narys Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
patyčių prevencija

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 168, komentarų: 2

Renginiai

Visi renginiai »

ReklamaAtsiuntė werebee, antradienį, 2013.05.21 13:53. Perskaityta 18512 kartų

Pavasarėjant (ir vis nenumaldomai artėjant didžiosioms Gėlių Skleistynėms) Grybų karalystės televizijose ir spaudoje prasidėjo svarstymai apie gėlių teises.

ŠeimaŠeima

„Leisti skleistis ar neleisti – o jei taip, tai kur ir kiek?“ – suko galvas baravykai ir kiti suinteresuoti (bei pabrėžtinai nesuinteresuoti) grybai. Nepritariantieji teigė, kad gėlės – tai tiesiog kažkokie nenormalūs grybai, o jų skleistynės – tai sąmokslas padorių šeimų auginamus grybukus paversti gėlėmis. Kai kurios grybų šešėlyje užaugusios gėlės net buvo linkusios su viskuo sutikti – nežydėti, nekvepėti, būti „nenormaliais grybais“. Kad tik leistų ramiai gyventi ir nelaužytų lapų.

Lietuvoje gi politikai ir paprasti piliečiai panašiu stiliumi diskutuoja dėl LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų) teisių.

Vis dėlto diskusijos tonas po truputį keičiasi. Nepaisant perdėm fantastinių argumentų, jau konkrečiau šnekama apie partnerystę ir atrodo, pamažu suvokiama, kad įvairios šeimos egzistuoja. Ne tik ten, kur Eltonas Johnas, Ricky Martinas, Ellen DeGeneress, ar Jody Foster, bet ir čia, mūsų visų Lietuvoje.

<...> Teisė: mitai ir faktai

Mitas: jie jau turi visas įmanomas teises. Faktai: JAV vyriausybės atskaitomybės tarnybos (US Government Accountability Office) duomenimis, susituokę asmenys gauna net 1138 (sic!) įstatyminių teisių. Lietuvoje situacija panaši: tai ne tik šeimos teisės klausimas, bet ir mokesčių teisės, civilinės, baudžiamosios, baudžiamojo proceso, ir turbūt visų teisės šakų ir sričių klausimas. Taigi – apie tūkstantis teisių, besidriekiančių įvairiuose kodeksuose ir įstatymuose. Visos jos yra iš esmės neprieinamos homoseksualiems asmenims, kurie negali susituokti su savo mylimu žmogumi. Ir ne – šiaip bet koks žmogus netinka. Toks požiūris ciniškas, neteisingas ir net nemoralus (nors jį dažnai pasitelkia didieji moralizuotojai).

Mitas: šiais laikais galima apiforminti bet kokį susitarimą, dokumentą ir gauti norimas teises.
Faktai: Kai ką iš tiesų įmanoma perduoti susitarimu: galima sudaryti įgaliojimus, galima surašyti testamentą. Tačiau testamentu negalima perduoti (paveldėti) kartu planuoto vaiko. Įgaliojimu negalima pasirūpinti, kad mylimasis/mylimoji galėtų pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo, jei būsite partrenktas automobiliu girto vairuotojo. Nes įstatymas tiesiog numato tą teisę tik sutuoktiniams. Ir taškas.

Mitas: Europos teisėje kol kas nėra nieko, kas neleistų mums teigti, kad šeima yra tik santuoka.

Faktai: Europos žmogaus teisių teismas šiuo atžvilgiu yra išvystęs gana išamią praktiką: Goodwin v UK (2002) nustatyta, kad teisė į santuoką nepriklauso nuo galėjimo susilaukti vaikų, Berrehab v. Netherlands (ECHR 1988), Koster v The Netherlands (1991); kad kohabitacija (gyvenimas kartu nesusituokus) gali būti pagrindas de facto šeimai, Boughanemi v France (1996); kad tėvo ir vaiko santykis yra šeima, nors tėvas kartu su vaiko motina negyvena, Karner v Austria (2003); kad tos pačios lyties asmenų kohabitacija gali būti šeima, Schalk and Kopf v. Austria (2010); kad valstybės neprivalo priimti nuostatų dėl tos pačios lyties asmenų santuokos (tačiau 12 straipsnis dėl santuokų iš esmės gali būti taikytinas ir tokiai santuokai) ir valstybės pačios pasirenka homoseksualių šeimų narių teisių apsaugos priemones (santuoka ar partnerystė).

Daugiau: Delfi.lt.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

emanuele

2013-05-20 22:10:44

Puikus straipnis!

Mamy

2013-05-21 10:30:12

Puikiai argumentuota! Mon chapeau!

arbus

2013-05-21 13:02:53

Tai kad tie patys gėjai daugelis yra broilerių ferma - svarbu, kad būtų vyriškas, plikas, nemanieringas, storas, gauruotas mėsos gabalas su atitinkamu kiekiu centimetrų, visa kita nesvarbu.

fantomas

2013-05-21 13:27:55

Tavo asmeninės patirtys dar nėra argumentas apibendrinimams.

Paulius

2013-05-21 15:58:02

Atidaviau savo komentarų duoklę. :)

naktinis

2013-05-21 16:28:07

Puikiai argumentuotai dėstai mintis komentaruose. Ačiū, Pauliau.

Kiwi

2013-05-21 23:57:55

Puikus straipsnis!

visakita

2014-05-11 17:01:30

Šitą straipsnį išsisaugau ir planuoju naudoti būsimose diskusijose tema "kokių teisių jiems dar trūksta".