Šiuo metu yra prisijungę 17 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Pranešk!

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 162, komentarų: 2

ReklamaAutorius Eglė Digrytė, trečiadienį, 2012.03.28 08:45. Perskaityta 18975 kartus

Šokiai viešumoje Afganistano moterims yra tabu. Bet vyrai rado būdą grožėtis judančiais dailiais jaunais kūnais - moteriškais drabužiais aprengti paauglius. Kol vienoje pasaulio pusėje Katalikų bažnyčia dangstė geidulingus kunigus, šioje musulmoniškoje šalyje karo vadams tapo garbės reikalu įsitaisyti šokantį berniuką, kuriam paprastai tekdavo ir sugulovo vaidmuo. XXI amžiuje sunkiai suvokiamas paprotys neišnykęs iki šiol.

Eglės Digrytės nuotr.Eglės Digrytės nuotr.

Įsivėlė net amerikiečiai

Šimtatūkstantinė užsieniečių armija kala afganams demokratijos ir žmogaus teisių principus, bet šie laikosi savų būdų mėgautis gyvenimu. BBC tinklalapyje buvo aprašyta vestuvių ceremonija atokiame kaime šiaurės Afganistane. Žurnalistas nematė nei nuotakos, nei jaunikio, nei moterų, tik vyrų minią. Jų akys buvo įsmeigtos į šokantį 15-metį. Berniukas vilkėjo ilgą blizgančią suknelę, kuri slėpė dirbtines krūtis, jo veidą dengė raudona skara, ant kulkšnių skambėjo varpeliai. Kažkas iš minios ištiesė šokėjui pluoštelį dolerių, šis sugriebė juos dantimis.

Ši sena tradicija vadinama bacha bazi (žaidimas su berniukais) arba bacha bereesh (bebarzdis berniukas). Iš pirmo žvilgsnio paprotys atrodytų keistas, bet lyg ir nekaltas - gėrėtis šokančiais vaikais, tegul ir "permestais" į kitą lytį, arbatinėse, per vestuves ar kitus privačius renginius. Tačiau faktiškai tai yra vaikų prostitucija ir seksualinė vergovė - būtent tai laukia po nekaltų šokių. Berniukai - nepasiekę brendimo amžiaus, jau pradėję bręsti ar vyresni - atsiduria pasiturinčių, įtakingų ir galingų vyrų draugijoje. Jų darbas yra linksminti savo šeimininkus, o dažniausiai dar ir aptarnauti seksualiai.

Bacha bazi tradicija paplitusi Afganistane, nors anksčiau ji buvo nesvetima ir kituose Centrinės Azijos kraštuose. XIX a. pabaigoje po kelionių į šį regioną Eugene'as Schuyleris rašė, kad berniukai ir paaugliai netgi specialiai mokomi šokti. Anot jo, šokiai dažnai būdavo perdėm erotiški. Jau tuomet tokia praktika oficialiai laikyta nepriimtina, o kai kuriose vietose netgi drausta, tiesa, nelabai sėkmingai. Šokantys berniukai buvo gerbiami lyg iškilūs dainininkai ar menininkai Vakaruose. „Kiekvienas jų judesys buvo sekamas ir palydimas aplodismentais. Niekada neregėjau tokio kvapą gniaužiančio susidomėjimo, minia ryte rydavo juos akimis ir mušdavo rankomis į taktą", - rašė E.Schuyleris.

Didžiuosiuose Afganistano miestuose bacha bazi tradicija išnyko po Pirmojo pasaulinio karo, mat anuomet daugelis vaikėsi vakarietiškų vertybių, o talibų laikais apskritai buvo uždrausta. Bet bacha bazi ir toliau gyvuoja. Tai patvirtina ne tik 2010 m. sukurtas žurnalisto Najibullah Quraishi dokumentinis filmas "Afganistano šokantys berniukai" (The Dancing Boys of Afghanistan) ir populiarus romanas "Bėgantis paskui aitvarą" (The Kite Runner), bet ir "Wikileaks" paviešinti dokumentai. Remiantis jais, policijos mokymo centrus valdanti JAV bendrovė "DynCorp" mokėjo suteneriams, kurie afganų policininkams parūpindavo šokančių berniukų, rašė "Guardian".

Žmonoms tenka susitaikyti

Į bacha bazi įtraukiami paaugliai, nors jiems gali būti ir 12, ir vos 8-9 metai. Kuo vaikas jaunesnis, tuo jis labiau vertinamas. Šie berniukai dažniausiai būna našlaičiai arba iš skurdžių šeimų ir jau namuose patiria smurtą arba gyvena gatvėje. "Guardian" pasakojo apie 16-metį, kuris anksčiau buvo patyręs prievartą iš tame pačiame mieste gyvenančio mechaniko. Šeima dėl to kaltino vaiką ir atsisakė jo. Berniukas buvo priverstas apsigyventi su prievartautoju. Tuo metu paauglys gyveno jau su kitu vyru, kuris jį išmokė šokti.

Tačiau paprastai vaikai parduodami turtingam verslininkui, karo vadukui ar įtakingam narkotikų baronui. Jis gali būti tiek viengungis, tiek vedęs. Šokantys berniukai simbolizuoja turtą ir galią, taigi, norėdami sustiprinti savo statusą, kai kurie vyrai įsigyja po kelis vaikus ir atvirai tuo giriasi. Jie į savo šeimininkus kreipiasi taxir ("jūsų didenybe") arba kulluk ("esu jūsų vergas"). Jei kažkuris tokiu gyvenimu bjaurisi ir bando pabėgti, jam gresia fizinė bausmė ar net mirtis.

„Berniukai mums tapo tradicija, - pasakojo 42-erių Enayatullah iš Baglano provincijos. - Tas, kuris nori pasirodyti, privalo turėti berniuką." Enayatullah vedė prieš du dešimtmečius, tačiau neapsikentusi, kad vyras kiekvieną naktį smagindavosi su paaugliu, žmona galiausiai jį paliko. Tačiau vyras dėl to smarkiai nesikrimto.

15-mečio Omido tėčio gyvybę nusinešė sausumos mina. Kadangi jis - vyriausias iš trijų sūnų, turėjo padėti mamai, kuri elgetaudavo gatvėje. Berniukas pradėjo šokti per vestuvių vakarėlius būdamas vos dešimties, kai prarado tėtį. „Mes buvome alkani, taigi neturėjau pasirinkimo. Kai šoku vakarėliuose, gaunu po 2 dolerius ar šiek tiek ryžių", - jis pasakojo BBC.

Paklaustas, kas nutinka, kai po vakarėlio tekdavo eiti į viešbutį, Omidas ilgam nutilo. Tuomet prisipažino, kad kartais už naktį gaudavo 2 dolerius, o kartais patirdavo grupinį išprievartavimą. Tačiau apie policijos pagalbą paauglys net negalvojo: „Tai yra galingi ir turtingi vyrai. Policija jiems negali nieko padaryti." Jauna, bet jau spėjusi pražilti mama žinojo, ką jis veikia, bet labiau rūpinosi tuo, ką valgys šeima.

Buvęs modžahedų vadas iš šiaurinės Kunduzo provincijos Allah Daadas portalui digitaljournal.com atskleidė: „Pirmiausiai kaime išsirenkame berniuką ir bandome jį prisivilioti. Kai kurie lieka su mumis dėl pinigų; jie gauna mėnesines pašalpas, o už tai galime sulaukti jų, kada norime. Jie nelieka su mumis visą laiką - jie gali dirbti, o su mumis eiti tik į vakarėlius."

38-erių verslininkas Yawaras daugiau nei dukart jaunesniam vaikui, ieškojusiam darbo, suteikė būstą, pradėjo jį rengti moteriškais drabužiais ir miegoti toje pačioje lovoje. Viengungis prisipažino, kad paauglys jam buvo kaip žmona. Net ir santuoka nepriverčia vyrų atsisakyti jaunų sugulovų, taigi jų žmonų laukia nekoks intymus gyvenimas. Afganistane populiarus posakis: „Moterys reikalingos vaikams, berniukai - malonumams." Radikalūs imamai aiškina, esą moterys dėl nuolat pasikartojančių menstruacijų yra nešvarios.

„Vieni mėgsta šunų kovas, kiti - berniukus"

Sociologų ir antropologų žodžiais, būtent iškreipta islamo įstatymų interpretacija pagimdė bacha bazi. Afganistane lytys yra griežtai atskirtos ir moterys yra tiesiog nepasiekiamos, jau nekalbant apie jų šokius vyrų akivaizdoje. Vyras čia negali laisvai bendrauti su moterimi, su kuria nėra susijęs giminystės ryšiais, nebent jai pasiperša. „Kaip gali įsimylėti merginą, kai nematai jos veido. Berniukų veidus matome, taigi galime pasakyti, kurie yra gražūs", - kartą žurnalistams lyg skundėsi, lyg teisinosi vienas afganas.

Moterys čia privalo slėpti visą kūną, pridengti plaukus. Tik Kabule merginos ir moterys dažniau renkasi vakarietiškus drabužius - džinsus ar kelnes, ilgus marškinius, bet plaukus vis tiek slepia. Provincijoje populiariausias apdaras - melsva burka arba juoda čadra, taigi svetimų vyrų akys gali išvysti nebent plaštakas ir pėdas.

Tiek bacha bazi, tiek homoseksualumas yra nelegalu. Tačiau berniukų šeimininkai turi savo paaiškinimą - jie nėra homoseksualai, mat nemyli šių vaikų. Tiesa, kai kurie, teisindami savo intymius ryšius, tvirtina priešingai. Bacha bazi tradicija labiau paplitusi šiaurinėse provincijose, mat pietuose dažniau paisoma Talibano mokymo, nors anksčiau ją aktyviai praktikavo kaip tik pietiečiai puštūnai.

Nors bacha bazi įstatymai draudžia, o islamo žinovai bei dvasininkai smerkia kaip vaikų išnaudojimą ir net ragina užmėtyti akmenimis už sodomiją, valdžia ir policija vargiai gali išgyvendinti šią praktiką. Mat, minėto Omido žodžiais, tuo užsiima turtingi, įtakingi ir galingi žmonės. Beveik neegzistuojančios teisingumo ir socialinės apsaugos sistemos, paplitęs skurdas ir korupcija, tūkstančiai gatvėje gyvenančių vaikų yra puiki terpė. Dar daugiau - asmenys, kurie turėtų su tuo kovoti, dažnai tvirtina, esą bacha bazi nebeliko. Baglano vyriausiasis prokuroras Hafizullah Khaliqyar portalui digitaljournal.com teigė, jog prieš porą metų šioje provincijoje užregistruoti 25 tokie "amoralūs atvejai", už kuriuos galima sėsti kalėjiman mažiausiai 15 metų, tačiau jų esą nebepasitaiko.

Tačiau BBC žurnalistas neseniai vėlyvą vakarą vidury Kabulo pakliuvo į vakarėlį, kuriame paauglys ne tik šoko, bet ir siūlė vyrams narkotikus. Ten sutiktas 40-metis Zabi gyrėsi turįs tris šokančius berniukus, nors tikino su jais nesimylintis, tik bučiuojantis ir glamonėjantis. N.Quraishi dokumentiniame filme net matyti, kaip du policininkai patys stebi šokantį berniuką.

2010 m. paskelbtoje JAV Valstybės departamento ataskaitoje situacija buvo apibūdinta kaip paplitusi ir kultūriškai palaiminta vyrų prievartavimo forma, dokumentą citavo rawa.org. Tą patį tvirtina ir Afganistano nepriklausoma žmogaus teisių komisija, ir Jungtinės Tautos.

Bacha bazi yra pelningas verslas. Vyrai nori turėti šalia dailiausius berniukus, taigi tiems, kurie jų parūpina, negaili dosnaus užmokesčio. Šokančių vaikų šeimininkai specialiai organizuoja vakarėlius ar konkursus, kad galėtų juos pademonstruoti. Moteriškas sukneles vilkintys, veidus po makiažu slepiantys ir papuošalais skambantys berniukai dvi-tris valandas šoka prieš būrį vidutinio amžiaus vyrų, kurie mėto jiems pinigus, o galiausiai išsiveda su savimi. Bičiuliai neretai dalijasi savo sugulovais, taigi rytą berniukas gali turėti naują šeimininką. Dailiausi ir geriausiai šokantys vaikai smarkiai pagerina savo šeimininkų įvaizdį, net jei šie nėra itin turtingi.

Subrendę jaunuoliai savo šeimininkams tampa nebereikalingi. Tačiau jie, užuot grįžę į normalų gyvenimą, dažnai patys įsitraukia į šį verslą - ne be buvusių šeimininkų pagalbos - ir tampa suteneriais arba ieško berniukų sau. „Vieni žmonės mėgsta šunų kovas, kiti lankosi gaidžių kautynėse. Visi turi savo pomėgį, man tai yra bacha bazi", - vienas buvęs modžahedas atkirto į BBC žurnalisto pastabą, kad Vakaruose toks paprotys nebūtų priimtinas.

Dėkojame žurnalistei Eglei Digrytei už šį straipsnį paruoštą specialiai Gayline.lt svetainės skaitytojams

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

sofokle

2012-03-28 09:40:10

Puikus straipsnis.

sofokle

2012-03-28 16:15:36

http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-11217772

tatro

2012-03-28 10:44:35

Man ir jis labai patiko. Na situacija tokia: "myli" berniukus, nes nemato moterų veidų, "myli" juos kai perrengia moterims. taigi, tokiai "meilei" ieško pateisinimų.

matrix

2012-03-28 12:50:19

Štai jums ir pedofilija.

klounoakimis

2012-03-28 13:25:49

ar ne 2011 m. Nepatogiam kine rodytas dok f "Sokantys Afganistano berniukai"? panasu, kad pagal si filma ir parengtas tekstas:)

Utopija

2012-03-28 13:45:45

Klouno akimis: Taip! puikus pastebėjimas. Aš irgi taip pamaniau jau tik pavadinimą pamačius. Tokia situacija Afganistane mane šokiravo ir net labai.

amerikietis

2012-03-28 14:06:27

labai geras straipsnis :) tik kazko pagailo man berniuku ir ju seimu ypac ta vieta vakarėlius būdamas vos dešimties, kai prarado tėtį. „Mes buvome alkani, taigi neturėjau pasirinkimo. Kai šoku vakarėliuose, gaunu po 2 dolerius ar šiek tiek ryžių", - jis pasakojo BBC.

Paklaustas, kas nutinka, kai po vakarėlio tekdavo eiti į viešbutį, Omidas ilgam nutilo. Tuomet prisipažino, kad kartais už naktį gaudavo 2 dolerius, o kartais patirdavo grupinį išprievartavimą. Tačiau apie policijos pagalbą paauglys net negalvojo: „Tai yra galingi ir turtingi vyrai. Policija jiems negali nieko padaryti." Jauna, bet jau spėjusi pražilti mama žinojo, ką jis veikia, bet labiau rūpinosi tuo, ką valgys šeima.

"

happyend

2012-03-28 15:58:17

Jie taip "Alacho" liepiami daro, kalbu apie tuos kurie vaikus prievartauja.Siuksles ir tiek, geriausia pamoka tokiem yra: kastravimas ir talpinimas i kalejimus kuriuose jie tikrai suprastu, kaip jauciasi ju aukos.

tomux78

2012-03-28 18:10:38

Kad ir kaip žiūrėsim, kad ir kaip mums tai nepatinka, nepriimtina, bet tai jų tradicijų, kultūros dalis. Ir mes, vakariečiai bandykim jiems, rytiečiams įrodyti, kad jie daro blogai. Vėl galima kalbėti apie toleranciją ir jos ribas. ;) Ten ir 8-9 metų mergaitės ištekinamos už kiek pasiturinčių garbaus amžiaus vyrų. Juk dar ne per seniausiai, prieš 2000 metų taip gyveno ir europiečiai.

Oxious

2012-03-28 19:45:05

point taken :) Tik jį reikėtų pateikti burnojantiems amžinųjų vertybių ir tradicijų puoselėtojams

tomux78

2012-03-28 22:15:19

Gayline irgi tokių "puoselėtojų", "moralistų" nemažai. :) Kaip galima smerkti žmones, jiems grąsinti susidorojimu, kaip kiek aukščiau pateiktame komentare už jų tradicijas? Taip, mums jos nepriimtinos, pas mus baudžiamos pagal įstatymą ir tiek. Bet Afganistano ir ne tik žmonėms palaipsniui teks suprasti, kad vaikai taip pat žmonės ir turi savo teises. Panašių tradicijų, susijusių su vaikų išnaudojimu dar pries 50 metų turėjo ir japonai, korėjiečiai, vietnamiečiai, o dabar labai kultūringomis tautomis jas laiko. ;)

tatro

2012-03-28 22:39:49

Čia nėra jokių tradicijų, o savo poreikių tenkinimas, kai turtingi diedai tenkina savo poreikius samdydami berniukus, kurie yra vargšai ir jiems reikia pinigų, tad parsiduoda už du dolerius. Ar jie (berniukai) turi pasirinkimą? Nemanau, kadangi jiems tenka ir išlaikyti šeimas. Manau kai kas, o būtent tie, kurie išnaudoja ir norėtų puoselėti tradicijas, kadangi labai patogu XXI a. puoselėti "patogias" tradicijas. Panašiai kaip ir Irane tradicija užmėtyti akmenimis. XXI a. niekas tokių tradicijų kaip kirsdinti galvas, kapoti rankas nepuoselėja, tad nesuvokiamas ir tokių tradicijų puoselėjimas. Keista, kai Afganistane, kuriame homoseksualumas smerkiamas, o berniuko perrengimas mergina ir jo dulkinimas jau pateisinamas kaip tradicija. Juk jie gyvena XXI a., tačiau stengiasi puoselėti tradicijas, kurios jiems patogios ir kurios visiškai neturi sąsajų su nūdiena- taigi puoselėja selektyviai. O kodėl jie nepuoselėja kitokių tradicijų, kurios jiems ne itin patogios? O tavo pastaba kad dar prieš 50 metų tam tikros tautos puoselėjo tam tikras tradicijas- būtent prieš 50 metų, o ne dabar - ne šiame amžiuje. Prieš 50 metų ir JAV baltaodžiai ir juodaodžiai gerdavo iš atskirų čiaupų, manau ir dabar tokių, kurie norėtų puoselėti tokią "patogią" tradiciją atsirastų. Manau reikia skirti tradiciją ir žmogiškumą.

tomux78

2012-03-28 22:51:30

Visa, ką Jūs išdėstėte taip pat tėra tik Jūsų nuomonė, neparemta objektyviais faktais. Pasaulis margas ir jis nieko bendro neturi su taip Jūsų vadinamu "žmogiškumu". O kad bacha bazi tradicija, turinti daugiau nei 2000 metų istoriją nesunku pasitikrinti - internetas platus. TAip tai negera tradicija, žiūrint mano ir kaip suprantu Jūsų, bet laikui bėgant ji pasikeis. Pilvo šokis irgi yra sekso preliudija, bet jo kol kas neuždraudė, net mokyklos Lietuvoje kuriasi ;D

Oxious

2012-03-28 23:07:56

Turime dar 500 metų pasyviai stebėti, kol pasikeis vaikų luošinimo "tradicija"?

tomux78

2012-03-28 23:19:45

Ne, tam ir dirba įvairios tarptautinės organizacijos su vietiniais žmonėmis. Tokie kraštai turi daug problemų su nepilnamečių vedybomis, vaikų išnaudojimu ir pan., tik seksualinis aspektas labiau akcentuojamas, nes vakariečius labiau šokiruojantis ir pritraukiantis mases labdaringų pinigų. Samoa fa''afafine tradicija taip pat yra vaikų išnaudojimas, bet čia buvo net labai palankiai įvertinta, nors neaišku kodėl?

tomux78

2012-03-28 18:13:33

Pire to paties.

Viskam savas laikas. Afganistane irgi vieną dieną bus gerbiamos žmogaus teisės. Laikas parodys.

piktas_zuikis

2012-03-28 23:04:01

Uhu. Po 300metu. Galbut.

gvidas

2012-03-28 21:55:29

Ka reiskia Kataliku Baznycia dangste kunigus? Visur yra teisminis procesas, kuris uztrunka nevienodai. Pati Baznycia nemazai inicijavo bylu kunigams, kad butu uzkirstas kelias tokiems dalykams. Objektyvumo svaistantis tokiomis frazemis linkiu.

piktas_zuikis

2012-03-28 23:03:25

O ka objektyvumo nepakanka? Kiek skandalu buvo ivairiose salyse. Kiek visko jau irodyta.
RKB susizgribo tik tada, kai eme smarkiai smukt jos autoritetas ir nebeisejo visu kataliku pedofilu kunigu uzdangstyt.

Ridikelis

2012-03-29 14:28:26

viskas del to kad moteris tie vyrai patys engia, yra paprotys slepti veida. gerai pasake, kad berniukus jie mato ir daugiau laisves su jais. homosexualizmas kai kur apskritai nera tabu, jei berniuka nori padaryti vyru, tai jis turi buti isdulkintas ir tampa vyru. tokie paprociai. nors tai kvepia pedofilija tik bandoma uzglaistyt kazkuom kitkuo

Ridikelis

2012-03-29 14:54:43

beje tarp jaunimo pas juos populiaru kad susirenka kokie 16-20 meciai vakarelyje ir kox vienas ju amziaus soka ta soki. aisku nera pinigu, nera po to sexo. siaip for fun