Šiuo metu yra prisijungę 14 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Patyčių prevencija

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 162, komentarų: 2

ReklamaAutorius Vytautas Valentinavičius, antradienį, 2011.05.17 09:58. Perskaityta 16572 kartus

Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją (IDAHO) proga kalbinta Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Anne E. Derse portalui GayLine.lt teigė mananti, kad kiekvienoje šalyje klausimai sprendžiami skirtingai, tačiau, anot jos, demokratinės šalys gali sutarti dėl vieno pagrindinio aspekto – pagarbos žmogaus teisėms. Dar daugiau, ambasadorė įsitikinusi, kad žmogus neturėtų būti diskriminuojamas dėl lyties ar seksualinės orientacijos, lytinio tapatumo.

Anne E. Derse  / Vytauto Valentinavičiaus nuotr.Anne E. Derse / Vytauto Valentinavičiaus nuotr.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) – pirmasis Jungtinių Valstijų prezidentas, kuris, nors šalyje nėra vieningo sutarimo dėl LGBT asmenų pripažinimo ar vienalyčių porų santuokų registravimo, 2009-aisiais metais pakvietė LGBT šeimas į Baltuosius rūmus. Ką Jūs apie tai manote?

Barako Obamos administracija, apskritai Jungtinės Valstijos, kurioms aš atstovauju, mano, kad žmogus neturėtų būti diskriminuojamas dėl lyties ar seksualinės orientacijos, lytinio tapatumo. Nors šie klausimai yra jautrūs ir ginčytini kiekvienoje šalyje, jais Jungtinėse Valstijose diskutuojama. Vienodo sutarimo nėra, tačiau ši Valstijų pozicija dėl žmogaus teisių yra užsienio politikos dalis. Matome, kad kiekvienoje šalyje klausimai sprendžiami skirtingai, tačiau demokratinės šalys gali sutarti dėl vieno pagrindinio aspekto – pagarbos žmogaus teisėms. Jungtinių Valstijų prezidento Barako Obamos LGBT šeimų kvietimas į Baltuosius rūmus tai – tokių asmenų pripažinimo ženklas. Kiekvienas asmuo gali turėti savo nuomonę, skirtingą požiūrį, tačiau demokratinė visuomenė, kaip ir vyriausybė, yra įsipareigojusi gerbti visų žmonių pagrindines teises.

Ponia ambasadore, Jūs beveik dvejus metus dirbate Lietuvoje ir jau spėjote daug nuveikti kovos už žmogaus teises srityje. Dirbate su lyčių lygybės, moterų nuo smurto apsaugos, LGBT asmenų lygybės užtikrinimo klausimais. Kaip Jūs tapote tokia jautri, supratinga ir jaučianti pagarbą žmogaus teisėms?

Remti, ginti ir siekti pažangos pagrindinių žmogaus teisių ir demokratinių vertybių srityje jau keletą dešimtmečių yra Jungtinių Valstijų užsienio politikos dalis. Kiekviena Jungtinių Valstijų administracija įvairiais būdais, pastangomis siekė šių užsienio politikos tikslų. Tikiu, kad pagrindinės žmogaus teisės, saugomos Jungtinių Tautų priimtoje Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, mūsų Konstitucijoje, yra saugomos ne tik vykdant Jungtinių Valstijų vidaus, bet ir užsienio politiką. Taigi šios temos yra mano, kaip ambasadorės, darbo dalis. Lietuva, būdama Jungtinių Valstijų partnerė, jau treji metai įgyvendina savo tikslus ir siekia tapti stipria demokratine valstybe, kuri integravosi į transatlantinę bendruomenę. Mes didžiuojamės būdami Lietuvos partneriai ir remiame Jūsų šalies demokratijos vystymąsi.

Retas Lietuvos politikas pasisako už žmogaus teises. Lietuvoje sunkiai kelią skinasi smurto prieš moteris įstatymas, nesiseka įtvirtinti draudimo smurtauti prieš vaikus, tačiau Jungtinių Valstijų ambasada kartu su nevyriausybinėmis žmogaus teisių organizacijomis aktyviai veikia kovodamos su smurtu prieš moteris. Kodėl Jums tai svarbu?

Žmogaus teisės yra žmogaus teisės net ir namuose. Moterų teisės taip pat yra žmogaus teisės ir mes tikime moterų teise gyventi saugiai, tai yra be prievartos, naudojamos prieš jas, nesvarbu, ar namuose, ar gatvėje, ar mokykloje ir pan. Toks yra mūsų supratimas apie pagrindines žmogaus teises. Remiame pastangas šalinti smurtą prieš moteris ne tik savo šalyje ar Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Visa tai yra tarptautinės kampanijos „Susivienykime siekdami sustabdyti smurtą prieš moteris“, kurią įgyvendina Jungtinės Tautos, dalis. Jungtinėse Valstijose veikia keletas rezoliucijų, smerkiančių smurtą prieš moteris. Taigi, ši tema yra Jungtinių Valstijų politikos dalis.

Sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton) didelį dėmesį skyrė šiam klausimui, o prezidentas Barakas Obama pasisakė už LGBT teises, kurios yra viena pagrindinių ir sudedamųjų žmogaus teisių apsaugos dalių. Dar 1995-aisias metais Jungtinių Valstijų sekretorė Hilari Klinton yra sakiusi, kad moterų teisės taip pat yra žmogaus teisės, šiandien politikė akcentuoja, kad LGBT teisės irgi yra žmogaus teisės. Mes žinome, kad šie klausimai (smurtas prieš moteris, LGBT teisės) yra ginčytini ir jautrūs, bet demokratija remiasi esminiu principu – pagarba žmogaus teisėms ir tolerancija skirtingiems požiūriams.

JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton pradėjo dialogą su visuomene. Kodėl Jungtinės Valstijos kovoja už žmogaus teises ir demokratiją užsienio šalyse?

Jūs esate teisus, sekretorė Hilari Klinton daug dėmesio skyrė stipriai pilietinei visuomenei vystyti, juk būtent tokia visuomenė yra esminis demokratijos elementas. Pernai dešimties metų demokratinių bendrijų minėjime Krokuvoje JAV valstybės sekretorė teigė, kad stipriose demokratinėse tautose yra trys pagrindinės ašys, kurios laiko visuomenę: stipri demokratinė ir laisva visuomenė, aktyvi ir įgalinta pilietinė visuomenė, skaidri ir atskaitinga valdžia, rinkos pagrindu grįsta ekonomika.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Jungtinės Amerikos Valstijos susikūrė iš pilietinio aktyvumo, pavienių piliečių, kurie veikė savo tikėjimo, žmogaus teisių, pagrindu. Mes esame susivieniję šių vertybių pagrindu. Jungtinės Valstijos tiki, kad demokratinės vertybės ir žmogaus teisės yra universalios vertybės, kuriomis žmonės dalijasi. Tikime, kad norėdami siekti didesnės demokratijos ir žmogaus teisių aprėpties, turime jau šiandien dirbti su visuomene.

Pirmąjį dialogą su strateginiais partneriais, tarp jų ir Lietuva, Hilari Klinton turėjo lapkričio mėnesį. Tada ji akcentavo, kad pilietinė visuomenė, piliečiai yra lygiaverčiai mūsų santykių dalyviai, todėl JAV valstybės sekretorė nori, kad Jungtinių Valstijų ambasados, ambasadoriai dirbtų su nevyriausybinėmis organizacijomis. Parodydama, kaip tai svarbu, ji inicijavo dialogą, kuriame dalyvavo ne tik Hilari Klinton, bet ir pilietinės visuomenės atstovai. Su dialogo dalyviais ji norėjo aptarti daugelį sričių, vienos iš pagrindinių buvo moterų teisės, skaidrumas ir atskaitingas valdymas bei žmogaus teisės. Sekretorė sukūrė darbo grupes, kurios mėgins siekti bendrų rezultatų stiprinant pilietinę visuomenę visame pasaulyje. Jungtinės Valstijos ne tik kalba, tačiau realiai stengiasi ir eikvoja išteklius, stiprindamos pilietinę visuomenę pasauliniu mastu. Jeigu piliečiai nebus aktyvūs gindami savo teises, šios teisės greitai išnyks, tačiau, gindami savo teises, piliečiai turi gerbti ir kitų asmenų teises.

Lietuvoje visuomenei ir politikams didelę įtaką turi katalikų bažnyčia, kuri smerkia homoseksualumą. Dėl šios priežasties daugelis homoseksualų nėra praktikuojantys katalikai. Kokią įtaką religinės bendruomenės turi visuomenei ir politikams Jungtinėse Valstijose?

Jungtinėse Amerikos Valstijose bažnyčia yra atskirta nuo valstybės. Mes suteikiame teisę pasirinkti religiją. Mūsų šalyje labai daug religijų. Siekiant pažangos visuomenėje, turi būti sutarimas tarp daugumos, žmonės turi turėti teisę į susirinkimų ir žodžio laisvę. Kiekvienas asmuo turi skirtingą požiūrį, kuris turi būti svarstomas, apie skirtybes reikia diskutuoti. Demokratijos esmė – tolerancija skirtingiems požiūriams. Žmonės privalo toleruoti kitų žmonių nuomones, nors ir nėra bendro sutarimo, privalome gerbti kiekvieno asmens teisę išreikšti savo požiūrį.

Jungtinėse Valstijoje gausu homoseksualių asmenų savižudybių, nors yra LGBT šeimoms paramą teikiančių organizacijų, pavyzdžiui, PFLAG. Jūs kvietėte žinomą žurnalistą ir LGBT teisių aktyvistą į Lietuvą, norėdama parodyti paramą LGBT bendruomenei. Ar tai Jūsų asmeninė iniciatyva, ar Jungtinių Valstijų užsienio politikos dalis?

Jeigu aš įgyvendinčiau savo politiką, nebūčiau ambasadore (juokiasi). Mano darbas atstovauti Jungtinėms Valstijoms ir įgyvendinti šios šalies užsienio politiką. Žymaus Jungtinių Valstijų aktyvisto kvietimas yra ženklas, kad šios šalies visuomenė yra tolerantiška, net jeigu ne visi žmonės vienodai mąsto tokiu socialiniu klausimu kaip LGBT asmenų teisės. Demokratinėje visuomenėje mes toleruojame įvairovę ir skirtingus požiūrius.

Visi Jungtinių Valstijų ambasadoriai, tarp jų ir aš, giname šį požiūrį. Taip, Jūs minėjote, kad Jungtinėse Valstijose yra pilietinės visuomenės grupių, tokių kaip PFLAG, kurios aktyviai gina LGBT teises, remia LGBT šeimas. Manau, kad ne tik vyriausybė, bet ir pilietinė visuomenė turėtų aktyviai ginti savo teises.

Jūs klausėte, kur aš išmokau, įgijau jautrumo, tiesą sakant, nežinau. Kai buvau dar vaikas, darželyje mes buvome auklėjami pilietiškai, vėliau priklausiau skautų, dar vėliau – liuteronų grupei. Mano mama Ilinojaus valstijoje dirbo su vystymosi sutrikimą turinčiais vaikais, aš jai padėdavau. Kaip jauna moteris kartais vengdavau atsakomybės, nors ši patirtis buvo labai svarbi. Aš tikiu žmogaus pasirinkimo laisve, žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis demokratinėmis vertybėmis, kurios saugomos Jungtinių Valstijų Konstitucijoje. Išties ši veikla man nėra darbas, tai stiprus įsitikinimas, kad mes ir mūsų demokratiniai parteriai, tokie kaip Lietuva, plėtodami demokratiją pasaulyje, turėtų susivienyti.

Jungtinių Valstijų valstybės departamentas parengė ataskaitą apie žmogaus teisių situaciją Europos šalyse. Kokie patys svarbiausi žmogaus teisių klausimai, kurie turėtų būti sprendžiami Lietuvoje?

Ambasada dirba su Lietuvos Respublikos Vyriausybe, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais diplomatais esminiu demokratijos klausimu – tolerancija (plačiąja prasme tolerancija ir požiūrių įvairove). Kodėl visa tai darome? Amerikiečiai žino, kad demokratijos kūrimas niekada nesibaigia. Siekiant demokratijos, reikia kiekvieną dieną dirbti, įtraukti vaikus ir mokyti juos demokratinių vertybių, žmogaus teisių pagrindų.

Noriu paminėti, kad mes turime tragišką vergijos dėmę, todėl iki šiol dirbame siekdami išspręsti daugelį Jungtinių Amerikos Valstijų istorijos tragedijos aspektų. Kovodami už pilietinę visuomenę, žmonės aukojo gyvybes, tačiau šiandien turime pirmąjį afroamerikietį prezidentą. Visuomenė pritaria, remia jį ir supranta, kad žmogaus teisės – kiekvienam, tačiau kiekvieną dieną turime dirbti ir mokyti naujas kartas. Tolerancija savaime neatsiranda. Manau, labai svarbu mokyti vaikus, kad jie suvoktų, jog mūsų stiprybė – įvairovė, dėl jos esame stipresni kaip tauta.

Kaip Jums atrodo, ar Jungtinių Valstijų ambasados turėtų labiau stengtis inicijuodamos dialogą tarp visuomenės ir politikų, o gal visuomenė turėtų būti aktyvesnė, inicijuodama dialogą tarp skirtingai suinteresuotų grupių?

Puikus klausimas, tačiau manau, kad tik lietuviai gali nulemti savo ateitį. Amerikos ar kitos ambasados gali remti įvairias iniciatyvas, tačiau viskas priklauso nuo pačių lietuvių. Nemanau, kad Lietuvos pilietinė visuomenė nėra pajėgi ar neturi reikiamų priemonių. Mes pasiruošę remti lietuvių iniciatyvas, tačiau Lietuvos piliečiai, norėdami būti aktyvia pilietine visuomene, taip pat turi prisiimti atsakomybę.

Ko Jūs norėtumėte palinkėti kitokios seksualinės orientacijos asmenims, LGBT bendruomenei?

Žinome, kad sudėtinga kiekvienoje visuomenėje, kai žmonės yra kitokie nei nusistovėjusios normos, tačiau demokratinėse visuomenėse žmonės turi teisių, ypač teisę pagarbiai siekti ir ginti savo teises. Mes netikime, kad smurtas ar diskriminacija seksualinės orientacijos ar lytinio tapatumo pagrindais turėtų būti toleruojami. Svarbu dirbti ir siekti pažangos, ieškoti sutarimo, stiprinant įvairovę, būtina prisiminti, kad tolerancija yra esminis stiprios visuomenės bruožas.

Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorę Lietuvoje ponią Anne E. Derse kalbino Vytautas Valentinavičius, autoriaus nuotr.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

GG

2011-05-17 13:39:10

Puikus ir labai profesionalus interviu: +10!

Uosis

2011-05-17 16:23:12

Man primine Amerikos pazadus Lietuvos pokario partizanams.
:)

GG

2011-05-17 20:37:55

Uosi, baik kirsti i pasirdzius!:D
O kad jankiais yra bevlitiska pasitiketi, irodo ir tavo priminimas... Daug sesiolimeciu, trisdesimtuju gimimo, padejo galvas uzliuliuoti tokiu pazadu...
Kazkaip man ir tasai 5-sis Nato straipsnis yra sakem ant vandens rasytas...

Bet, siuo atveju, tai nekeicia nuomones apie straipsnio profesionaluma!

Sejanus

2011-05-17 20:38:22

Nejaugi lietuvių mentalitetas vis dar kaip pokario partizanų? Ateis amerikiečiai ir mums viską sutvarkys?

kron

2011-05-17 23:43:48

Turėtumėm naftos, tai ir mums jankiai tolerancijos režimą tankais atvežtų. :DDD

GG

2011-05-18 00:22:27

Genialus pastebejimas! Ir dar sava binladena surastu:D