Šiuo metu yra prisijungę 22 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Pranešk

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 162, komentarų: 2

ReklamaAutorius Vytautas Valentinavičius, sekmadienį, 2011.03.13 13:22. Perskaityta 19649 kartus

Egzistuoja daug įvairiausių seksualinio potraukio schemų, tačiau viena fizinė estetika yra daug plačiau paplitusi, nei kad kitos. Homoseksualūs vyrai dažnai ieško vyro, kuris būtų raumeningo, liekno bei atletiško kūno sudėjimo. Priežastys, kodėl gėjus vyrus traukia ir, iš esmės, yra centrinis aspektas jų sociokultūros, lieknas bei atletiškas kūnas, gali būti siejamos su visur esančiu hegemoniniu vyriškumu.

Gėjų poraGėjų pora

Tyrimai, nagrinėjantys asmeninius skelbimus, patalpintus įvairiose žiniasklaidos priemonėse, parodė, kad fizinė išorė yra pirminis požymis, naudojamas patraukti kito vyro dėmesį. Partnerio patrauklumo struktūra sutampa su heteroseksualumo paradigma ta prasme, kad raumenys, svoris ir kūno struktūra yra naudojama renkantis partnerius. Be to, tyrimai parodė, kad viršutinės kūno dalies raumeningumas yra pagrindinis patrauklumo preferencijos požymis, kas atitinka analogiškus tyrimus su heteroseksualiomis moterimis.

Kritinis komponentas homoseksualaus potraukio schemoje yra socialinės lyties orientacija. Tyrimai rodo, kad vyrai dažnai ieško kitų vyrų, kurie turi fizinius požymius, sutampančius su tais, ką sociokultūra apibrėžia kaip vyriška. Lumby (1987) ir kiti tyrėjai (1997) nustatė, kad vyriškumas yra ypatingai vertinamas bruožas ir kad gėjai teikia pirmenybę partneriui, kuris save apibūdina vyrišku.

Vyriškumas apibrėžiamas ne tik per elgesį, bet taip pat simboliškai charakterizuojamas per fizinius vyriškumo komponentus – kūnas panaudojamas kaip įrankis susijungti su vyriškąja galia. Be to, skelbimuose išreiškiamas neigiamas požiūris į moteriškuosius vyro bruožus.

Vakarų kultūroje, vyriškumo koncepcija išreiškia tai, kad vyrai nebūna emocionalūs ir bendruomeniški, o nepriklausomi ir silpnai išreiškiantys savo emocijas. M. S. Kimmel (1994) pastebi, kad istoriškai ir žmogaus raidoje paskatos būti vyrišku visuomet buvo motyvuotos poreikiu išvystyti apdairias ir aiškias ribas nuo moteriškumo.

Šiuo veiksmu atmetama užuojauta, švelnumas ir puoselėjimas ir internalizuojama agresyvumas, nepriklausomumas ir grėsmingos vyriško elgesio normų pozos. Tarp maskulinizmo principų taip pat glūdi hegemonijos sąvoka. Gramsci (1971) įvedė hegemonijos sąvoką, kad įvardytų, kaip viena kultūrinė grupė dominuodama išstumia kitą ir išreiškia savo ideologiją per labai paveikių taisyklių sistemą.

Baltasis, heteroseksualus, vidurinės klasės atstovas – tai yra standartinės hegemoninio vyriškumo matavimo priemonės, į kurias kiekvienas vyras turi lygiuotis. Tie, kuriems pasisekė įgyti šias savybes yra galingoj pozicijoj. Hegemoninis vyriškumas uždusina arba marginalizuoja bet kokią grupę, kuri siekia atmesti kontrolę ar kelia grėsmę globalios tapatybės sukūrimui.

Vyrai, kurie nesielgia pagal griežtai nustatytą vyriškumo normų kodą gali patirti stresą, izoliaciją bei bejėgiškumą. Nustatyta, kad homoseksualūs vyrai patiria vidinius konfliktus, susijusius su lyties vaidmenimis, dėl neigiamos reakcijos, kurios jie susilaukia iš dominuojančios sociokultūros, kuri, savo ruožtu, neigia seksualinės orientacijos įvairovę. Anot, sociologės Connell, „homoseksualumas yra vyriškumo paneigimas ir homoseksualūs vyrai jau automatiškai yra moteriški“.

Tam, kad prisitaikytų prie heteroseksualaus vyriškumo idealizavimo, homoseksualai perėmė socialinės vyriškosios lyties vaidmenų stereotipus, ypač tuos, kurie susiję su fizine išore. Baimė būti laikomu moterišku ir nuvyriškėjusiu gali privesti kai kuriuos homoseksualius vyrus siekti santykių su vyrais, kurie turėtų pavyzdinį vyrišką kūną.

Veikdama hegemoninio vyriškumo šešėlyje, vaizduotė yra sukonstruojama taip, kad paveiktų ir tuo pačiu paremtų vyriško kūno idealumą. Vyriški gėjai manipuliuoja verbaliniais bei vizualiniais diskursais gėjų aplinkoje ir panaudodami savo galią veikia tai, kas laikoma estetiškai patrauklu.

Higgins‘as (2006) konstatuoja, kad „sąryšis tarp vyriškumo ir savojo „aš“ suvokimo tikėtinai yra patiriamas kaip gėda dėl (socialinės) lyties suvokimo: nesugebėjimas gyventi pagal heteronormatyvius vyriškumo idealus“. Gėjai berniukai, kurių elgesys charakterizuojamas, kaip nukrypimas nuo priimto vyriškumo supratimo, dažnai kenčia nuo socialinės diskriminacijos, izoliacijos bei fizinio smurto. Savo studijoje apie lyties neatitinkančią elgseną, Skidmore su bendraautoriais (2006) nustatė, kad egzistuoja sąsaja tarp vaikystėje pasireiškusio socialinės lyties nesuderinamumo su suaugusio homoseksualaus žmogaus psichologinėmis kančiomis.

Dominuojantys individai naudoja fizinę ir verbalinę agresiją, kad sukurtų ir palaikytų savo viršesnę poziciją ir kriterijus, nustatančius, kas tai yra vyriškumas. Chuliganizmas yra taktika, kurią naudoja tie, kurie palaiko hegemoninį vyriškumą, tam, kad užsipultų individus, kurie nesielgia taip, kaip nurodo vyriškumo samprata.

Kad atremtų patirto vaikystėje fizinio ir verbalinio užgauliojimo žalingą poveikį, homoseksualūs vyrai labai stengiasi pakeisti save pagal egzistuojančius vyriškos lyties elgsenos stereotipus. Vyrus, kurie save vertina, kaip atitinkančius vyriškumo apibrėžimą ir kuriuose giliai įsišakniję neigiamas požiūris į moteriškas manieras, neretai traukia atletiškos figūros, kurios neturi jokių neigiamų sąsajų su moteriškumu. Kūno konstravimas į tokį, kuris įkūnytų vyriškas charakteristikas (t.y. raumeningumą bei atletiškumą), ir pritraukimas panašaus kūno sudėjimo vyrų, padeda gėjams išvengti internalizuotos homofobinės gėdos.

Egzistuoja poreikis kopijuoti ir internalizuoti hipervyriškumą tarsi tai būtų simbolinė išraiška to, kas priimtina visuomenėje.Čia pasirodo Adonio kompleksas tam, kad išreikšti įkyrias mintis, kurias gėjai turi apie idealų kūną – atletiškumo, raumeningumo ir lieknumo įkūnijimą.

Kūnas tampa hiperdisciplinuotu aspektu, kuris įcementuojamas į praktikas, kurios reikalauja organizuotų taisyklių ir komplikuotų principų, tam kad galėtų veikti. Suvokimas, kad reikia turėti tam tikrą išvaizdą tam, kad patenkinti kitų vyrų žvilgsnių poreikius tampa aktualus elgsenos režimas gėjų kultūroje.

Verbaliniai bei vizualiniai vyrų fiziškumo diskursai motyvuoja daugelį vyrų „pasirašyti“ estetinėms programoms skirtoms patobulinti kūną. Mealy (1997) nustatė, kad vyrai naudojosi treniruokliais, kad išvystytų viršutinės kūno dalies raumenyną. Krūtinės apimties padidėjimas atitinkamai pagerindavo jausmą apie savo patrauklumą, vyriškumą ir bendrą pagarbą sau (2006).

Kitas motyvas, katalizuojantis homoseksualius vyrus priimti kūno modifikavimą ir sukomercinimą, yra tai, kad toks kūno konstrukcionizmas nubloškė gėjų kultūrą į socialinę vyraujančią (angl. mainstream) iš marginalizuotos pozicijos, užimtos iš pradžių. Vartotojiškumo įsigalėjimas gėjų bendruomenėje ir prasmė, kurią vyrams turėjo gimstantis metroseksualumas, palaipsniui sudaiktino vyrišką kūną ir išsviedė jį į pasaulio sceną.

Pripažindami vyriškumo parametrus, nustatytus gėjų bendruomenės ir didžiosios sociumo dalies, homoseksualūs vyrai pasisuko į kitus vyrus, kurie iliustruotų tą pačią fizinę estetiką, demonstruojančią atitikimą sociokultūrinei vyriškumo koncepcijai.

Vyrai, kurie sieja save su raumeningais vyrais yra geriau priimami į gėjų bendruomenę ir jie gali turėti kažkiek galios vien dėl paties susisiejimo fakto.

Hegemoninis vyriškumas yra pagrindinė determinantė, konstruojant skirtingas vyrų sociologines, psichologines ir elgsenos praktikas. Homoseksualams vyriškumo suvokimas turi išskirtinį vaidmenį įvairiuose gyvenimo aspektuose bei socialinėje aplinkoje.

Paruošta pagal Nicholas Lanzieri ir Tom Hildebrandt straipsnį „Using Hegemonic Masculinity to Explain Gay Male Attraction to Muscular and Athletic Men“, Journal of Homosexuality, 2011, vasario 2 d.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Emmanuelis

2011-03-13 14:32:55

Pagaliau įdomus straipsnis

Lighthatfire

2011-03-13 14:56:49

Patrijarchalinės visuomenės pasekmė...

Snicker

2011-03-13 19:04:38

Fantastika, pagaliau ivardinta viskas savais vardais ir dar net labai aiskiai. Aciu, Vytautai, uz straipsni.

Uosis

2011-03-13 21:53:05

Labai sunkiu, pseudomoksliniu stiliumi išdėliotas siauras ir vienapusis požiūris i homoseksualiu vyru potraukio objektą. Visai uzmirsti pagyvenę, stambūs ir plaukuoti, liekni ir ištįsę ar jaunučiai pieniniai ar lediniai bernaiciai - visi jie turi savo gerbeju armijas.
Kalba sukas apie kazkokia "vakaru" socerdve ir duomenys šokinėja nuo 1971 iki 2006 metu - tai tas pats kas kalbeti apie 40 metu nekintancia mada.
Gerai atsimenu tarybinius laikus, kai vyro idealas buvo palieges akinuotas distrofikas atsidaves mokslui ir komunizmui.
Tad galiu tvirtinti kad straipsnyje is margo pasaulio isrankioti duomenys niekaip negali buti bendrinami, stengiantis pagristi sios temos pavadinima. Tokiu budu kuriami ir ikalami mitai.

fantomas

2011-03-13 23:26:59

Tai, kad vartojamas tau neikandamas zargonas, tai dar nereiskia, kad tai yra nemokslas (matematinius tekstus, tikriausiai irgi ivardintum kaip pseudomokslu?) - jokios logikos.
Isdestytas poziuris nera nei siauras, nei platus. Tam, kad isanalizuoti visus vyru tipus (e.g. a la meskiukai), reiketu istisos knygos.
Tai, kad nesugebejai jau pacioj pradzioj pastebet, kad autoriai teigia, jog tai yra vyraujanti (ne universali!!!) estetika (atletiski, raumeningi vyrukai ir pan.) nerodo aukstos skaitymo kulturos (bet cia tikriausiai, priezastis kaip is su tuo tavo ivardintu pseudomoksliskumu). Autoriai juk neteigia, kad tai yra VIENINTELE ir nekvestionuojama erotisko kuno suvokimo estetika.
Ivardijai tarybinius laikus - esme juk ta pati, suformuojama norma, kuri internalizuojama ir po to laikoma naturalia. Schema siek tiek panasi.
Priekaistas, kad minimos datos tik nuo 1971 iki 2006 yra dar labiau nepagristas - straipsnyj (originale) yra cituojami moksliniai darbai datuojami 2010 metais. Straipsnyje analizuojama ir apzvelgiama beveik 100 skirtingu moksliniu saltiniu - vieni empirinius duomenis analizuoja, kiti teorizuoja.
Ir pabaigai - tvirtinimas (net ne premisa) apie kazka, ko taip ir nesupratai iki galo, tiesiog keistas....

Uosis

2011-03-14 00:35:06

Gal ir vertimo beda, kad "mokslisku" zodziu gerokai daugiau negu ju reikia.
Nalabai suprantu koks mokslas bando suformuojmom normom paaiskinti prigimtinius instinktus. Kuo paremta mintis, kad atleltiski vyrukai yra suformuojama norma as nei supratau, nei patikejau.
Niekas nerenka po visa pasauli duomenu bandydamas suprasti kodel zmogui saldu yra skanu. Daug daugiau prasmes patyrineti kaip homo sapiens intelektas sugeba valdyti skonio receptorius.

balamutas

2011-03-14 01:06:44

O gal šokėjas tiesiog prastas, jei kiauš..., atsiprašau "moksliški" žodžiai trukdo. Vienok, sakyčiau pakankamai akiplėšiška savo profaniškumą taip dengti :)

Uosis

2011-03-14 08:25:57

Katalizuoti – skatinti
Internalizuoti – plėsti
Egzistuoti – būti
Seksualinis – lytinis
Komponentai – bruožai
Emocionalus – jautrus
Hegemoninis – įtvirtinamas
Izoliacija – vienatvė
Verbalinė – kalbos
Charekterizuoti – apibūdinti
Kriterijai – vertinimai
Modifikavimas – keitimas
Marginalinis – užribio
Determinatė – veiksnys
ir taip toliau ir dar devynis kartus.

tatro

2011-03-14 08:55:08

Uoosi, prajuokinai :) Labai nuoširdžiai, tavo neva atitikmenys yra juokingi. Daugelis šių terminių sociologijoje neverčiami, kadangi nepavyktų sociologams susitarti dėl bendrų sąvokų - jas vartojant (verstas) būtų neįmanoma suprasti apie ką autorius kalba. Suprantu, kad visų žodžių lietuvinimas tau tapo profesine liga :)

fantomas

2011-03-14 12:57:50

Akivaizdu, kad tokiu straisniu reikia, jog pagaliau issiaiskintum, jog internalizuoti nereiskia plesti, o izoliacija nera vienatve. (Ka jau kalbet apie hegemonija).

Uosis

2011-03-14 15:58:28

Verciant tokius tekstus butu pravartu suprasti apie ka jie parasyti ir tik tada imtis vertimo.

tatro

2011-03-14 01:17:35

Uosi, juk tu 20 puslapių straipsnio net nemėgintumei paskaityti - o ten tavo vadinamų "mokslinių" žodzių dar daugiau. Sutinku, kad tai ne apie literatūrą ir meną, grožį ir teatrą, tačiau apie hegemoninį vyriškumą, heteronormatyvumą ir pan. Jame daug sociologinių temrinų. Beje, tai tyrinėja doc. dr. Jolanta Reingardė, prof. dr. Artūras Tereškinas - pradžioje paskaityk jų straipsnius jų rasi: Sociologija. Mintis ir Veiksmas, Kultūra ir visuomenė, tada gal labiau suprasi apie ką šis straipsnis. Deja, terminai neverčiami, sutinku, kad jie sudėtingi, tačiau ir tokių straipsnių reikia. Norėdami suprasti tam tikras sąvokas paksaitykite Sociologijos žodyną - tikrai jums tai padės.

Uosis

2011-03-14 07:58:43

Dauguma terminu verciami, o mineti autoriai turi proto nekalbeti apie lytini potrauki misteriams "Olimpia".

tatro

2011-03-14 09:00:22

Uosi, Man tik šioje vietoje telieka ištarti AMEN, ir įtikėti šventai į tavo tiesas.

Uosis

2011-03-14 09:28:20

Beabejo verciant kieviena zodi reikia ziureti i visa sakini ir suprasti, kad tesktas pristatomas ne pasaulineje socialogu konferencijoje o kasdieniam lietuvui.
Jeigu praradus kalbos jausma to nesugebama, tada nematoma, kad is esmės antraste : "Using Hegemonic Masculinity to Explain Gay Male Attraction to Muscular and Athletic Men" reiskia: Visuotinis vyriškumo sureikšminimas paaškina ir gėju susidomėjima sportiškais vyrais.
Kada visur ižvelgiamas sexas ir potraukis tada ir prasideda diagnoze.

Oxious

2011-03-14 16:53:04

Nesuprantu kodėl tarptautinius terminus būti keisti lietuviškais vertalais. Ar nepakako, kai kompiuterijoje atsirado visokie vai(z)duokliai, kukiai, vartyklės ir kiti stebuklai, kuriuos išgirdę kompiuteristai tik išversdavo akis. Tarkim "hegemonic masculinity" reiškia įsitikinimą, kad egzistuoja kultūrinis vyriškumo idealas visuomenėje. Bent jau aš neįžvelgiu čia tapatumo su "visuotiniu vyriškumo sureikšminimu".

Gal palikime terminologiją šių šakų specialistams, nejuokindami jų nevykusiais ir dažniausiai netiksliais vertalais. O nauji terminai gal paskatins kasdieninį lietuvį pasidomėti ir tiesiog padidinti savo išprusimą.

P.S. Sex-draivas (oi, seksas ir potraukis) iš esmės yra vienas pagrindinių gyvenimo variklių. Juos neigti yra tiesiog kvaila.

balamutas

2011-03-14 17:12:38

Na jei juos versti kaip tu pasiulei, tai prasmes tikrai neisliks. Kriterijai = vertinimai? Kazkas juokauja? Gal netiksliukui irgi gali tai atrodyti panasu... Kriterijus nera vertinimas. Nei pats vertinimo procesas, nei jo verte. Kriterijus tai yra pozymis, savybe, kuriam suteikiamas ivertis, pagal kuri gali buti grupuojama, atliekami kiti veiksmai.

GG

2011-03-14 12:39:08

Akceptinu Uosi....
Uzurpuojanti lingvistiniais terminais objekto tema katalizuoja modernios generacijos individu hegemonines preferencijas...

Kuris zodis lietuviskas, isskyrus "Uosi"?

Apgailetina...

WARLIUS

2011-03-14 15:08:14

Kas nors man paaiškinkite lietuviškai kas čia rašoma...

fantomas

2011-03-14 15:13:10

Skelbime gayline.lt nuostata, kad nuo siol straipsniai bus talpinami tik be jokiu moksliniu zargonu, be tarptautiniu zodziu, vartoti tik grynus lietuviskus zodziu (nusispjaut, kad tokie elementarus zodziai kaip fizika, matematika, astronomija ir t.t. ir pan. ir nelietuviski) . Pageidautina, kad kuo maziau reiketu mastyt skaitant!!!

balamutas

2011-03-14 17:03:48

Jei nesupranti, vadinasi ne tau ir skirta.

Oxious

2011-03-14 17:02:27

Atleiskite nesusilaikiau. Lietuvybės "nacizmo" politikos Gayline nebuvo ir nebus.

Gayline sudaro įvairi publika. Todėl straipsniai irgi įvairūs. Ir įvairaus sudėtingumo. Ir su tarptautiniais terminais. Ir jie nebus dirbtinai šalinami.

Visuomet galima pasirinkti ir paskaityti kitą straipsnį. Ne jūs vienintelis skaitantis konkretų straipsnį. Ne visas pasaulis sukasi apie kažkieno asmeninę ašį.

Uosis

2011-03-14 18:15:25

Niekas nekalba apie tarptautinių zodziu ar specialių terminu vertimus, kalbu dirbtini "tarptautinima" nesvarbu koks jis butu - tycinis del pozos ar del neismanymo.

gidy

2011-03-14 17:16:17

"Baltasis, heteroseksualus, vidurinės klasės atstovas – tai yra standartinės hegemoninio vyriškumo matavimo priemonės, į kurias kiekvienas vyras turi lygiuotis. Tie, kuriems pasisekė įgyti šias savybes yra galingoj pozicijoj. " Kažkaip labai rasistiškai skamba ..:)
Bet straipsnis geras. :)

Ozhys

2011-03-14 17:23:50

Straipsnis įdomus, bet tikrai labai siauras. Aprašomas vienas iš potraukio tipų, bet jis tikrai nėra vienintelis, o apie įvairovę net neužsimenama. Tą galima buvo straipsnyje paminėti, nes rašant apie tai kaip apie kažką visiems homoseksualams būdingo (ir net vienintelio būdingo) tikrai peršasi mintis, kad tyrėjo patirtis siaura, tirta imtis nedidelė ir šališka, ir kad tyrimas rado ir aprašė tik tai, ko [tyrėjas] ieškojo. Tiriant stereotipus ir stereotipinius personažus, reiktų bent įvardinti, kad TAI yra tyrimo objektas, o ne kažkokia konkreti bendruomenė iš konkrečių įvairių žmonių.

Na ir aišku psichoanalizė... prie tokių paaiškinimų galima prisikabinti.

A-

2011-03-14 18:42:05

Citata: " Baimė būti laikomu moterišku ir nuvyriškėjusiu gali privesti kai kuriuos homoseksualius vyrus siekti santykių su vyrais, kurie turėtų pavyzdinį vyrišką kūną. "

Pasvarstymui: žmonės viską geriau suvokia per palyginimus. Norėdami, kad aplinkiniai galvotų apie juos geriau, žmonės stengiasi paryškinti savo gerąsias savybes ir kartu labai pabrėžia blogąsias kitų asmenų savybes.

Pvz., šiek tiek pageltęs popierius juodo popieriaus fone atrodys baltas, tačiau jeigu pridėsime tą popierių prie išties balto (kur kas baltesnio) lapo, tai ta gelsva skiautė pasirodys visai nebalta, negraži.

Taigi man kyla klausimas: jeigu kažkuris vyras nori ypač pabrėžti savo vyriškumą, kokiu būdu jam tai padeda padaryti pagal tradicinį supratimą vyriškas, atletiškas partneris? Juk lyginant du tokius vyrys aplinkiniams matysis, kad štai vienas labai gražus, vyriškas, atletiškas, o tas pirmasis kaip tik suglebęs, menkas, lyginant su "vyriškuoju".

Lyg ir logiškiau atrodytų, jei vyras, kuris jaučiasi esąs pernelyg moteriškas, kaip tik partneriu pasirinktų dar "moteriškesnį" už save vyrą, kurio draugijoje jis pats atrodytų kaip titanas.

Kaip manote? :)

Vabaldozeris

2011-04-11 21:43:35

Och tas hegemoninis vyriškumas - rakštis subinėj. :D