Šiuo metu yra prisijungę 15 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
COX

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 166, komentarų: 2

ReklamaAtsiuntė Oxious, antradienį, 2010.06.15 11:55. Perskaityta 17255 kartus

Nors teigiama, kad transseksualų judėjimas JAV prasidėjo tik 9–10 praėjusio amžiaus dešimtmetyje, tačiau pirmoji žinoma lyties keitimo operacija buvo atlikta dar 1930 m. Einar Mogens Wegener'ui. Danų tautybės dailininkas, didžiąją gyvenimo dalį gyvenęs kaip vyras, 3–ąjį XX a. dešimtmetį viešai rodytis pradėjo persirengęs moterimi, o 1930 m. pasiryžo tada dar eksperimentinėms lyties keitimo operacijoms Vokietijoje. Žiniasklaidai Danijoje ir Vokietijoje viešai paskelbus apie tada jau Lili Elbe save vadinusio Einar'o operacijas, Danijos karalius pripažino negaliojančia dailininko ir jo buvusios žmonos Gerdos Gottlieb santuoką. Deja, naujas gyvenimas, kurio troško Lili, taip ir neprasidėjo – praėjusius keliems mėnesiams po penktosios operacijos, kurios metu jai buvo persodinta gimda, Lili mirė nuo komplikacijų.

Christine Jorgensen spaudojeChristine Jorgensen spaudoje

Christine Jorgensen – gimusi vyru, tačiau vėliau lytį pakeitusi amerikietė, neretai klaidingai tapatinama su pirmąją lyties keitimo operacija. Tačiau nors kartais ir neteisingai interpretuojamas Christine atvejis unikalus - 1952 m. po serijos Danijoje atliktų lyties keitimo operacijų jai pirmą kartą istorijoje pritaikytas hormoninis gydymas, o pakeitusi lytį ji gyveno dar 37 m. ir mirė sulaukusi 62 m. Christine taip pat buvo viena pirmųjų, pralaužusi tylos sieną bei išėjusi į viešumą, nebijodama pasakyti, kad pakeitė lytį. 1952 m. gruodį, Christine grįžus iš Danijos, jos nuotrauka pasirodė ant The New York Daily News pirmojo puslapio, vėliau moteris, nors ir neretai pajuokiama, dalyvavo įvairiose radijo ir televizijos laidose, dalijo interviu laikraščiams.

Nepaisant didėjančio transseksualių žmonių matomumo, padėtis keitėsi lėtai, o 1966 m. dėl nuolatinio persekiojimo įvyko pirmos policijos ir transseksualių žmonių riaušės Compton'o užkandinėje (angl. Compton's Cafeteria) San Franciske. Užkandinės vadybininkui iškvietus policiją tramdyti kelis triukšmaujančius transseksualius kavinės lankytojus, viena iš suimti bandomų moterų metė kavos puodelį į pareigūną ir sukėlė muštynes, kurios išplito į gatves, o prie jų prisijungė ir besiformuojančių gėjų bei lesbiečių organizacijų nariai. Po įvykių San Franciske buvo įkurtos organizacijos, teikiančios psichologinę ir medicininę pagalbą transseksualiems žmonėms, o 1968 m. JAV įsteigta ir pirmoji tarplyčių žmonių teises ginanti organizacija pasaulyje – NTCU (angl. National Transsexual Counseling Unit). Taip pat manoma, kad Compton'o įvykiai tapo preliudija Stonewell'o riaušėms Niujorke (1969 m.), nuo kurių prasidėjo homoseksualų teisių judėjimas JAV.

Kitas garsus atvejis, padėjęs griauti sienas, skiriančias transseksualius žmones ir visuomenę – tenisininkės Renée Richards iššūkis JAV teniso pasauliui. Renée, 1975 m. pakeitusiai lytį ir pabandžiusiai grįžusi į didįjį sportą, durys buvo užtrenktos, kai Teniso asociacija neleido dalyvauti 1976 m. Atvirajame JAV čempionate. Tačiau Renée Richards apskundė tokį asociacijos sprendimą, o 1977 m. New York'o Aukščiausias teismas priėmė istorinį sprendimą, pripažindamas draudimą neteisėtu. Į tenisą grįžusi jau kaip moteris, R. Richards žaidė dar ketverius metus ir pasiekė dvidešimtąją vietą pasaulio tenisininkių reitinge, rungėsi JAV atvirojo čempionato porų ir mišrių porų finaluose. R. Richards iškovota pergalė teisme tapo precendentu, leidusiu plėsti ir užtikrinti transseksualių žmonių teises JAV.

Tolimesni XX a. dešimtmečiai – palankesni tarplyčiams žmonėms JAV. Dar 1975 m. Mineapolis priima pirmą vietinį antidiskriminacinį įstatymą, saugantį transseksualus, o 1991 m. tas pats draudimas diskriminuoti įteisinamas visoje Minesotos valstijoje. Transseksualų judėjimo tyrinėtojai pabrėžia didelę reikšmę žmonių supratimo didinimui apie transseksualumą turėjusį filmą „Vaikinai neverkia“ (angl. Boys don't cry). 1999 m. sukurta juosta pasauliui papasakojo transseksualo Brandon'o Teena istoriją, kuris buvo žiauriai išprievartautas ir nužudytas, draugams sužinojus Brandon'ą turint moteriškas genitalijas. Už transseksualo vaidmenį Hilary Swank gavo Oskarą, Auksinį gaublį ir kt. apdovanojimus, o išpopuliarėjęs filmas išjudino diskusijas apie transseksualumą visame pasaulyje.

Kaip dar vienas proveržis didinant transseksualių žmonių lygiateisiškumą ir matomumą laikoma ir dabartinio JAV prezidento B. Obamos pergalė rinkimuose. Per rinkimų kampaniją aktyviai reiškęs paramą LGBT bendruomenei, B. Obama, išrinktas prezidentu, į federalinės valdžios postą paskyrė transseksualę Amandą Simpson.

Parengta pagal užsienio spaudą.

aut. J.J.


Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Kovok už save - už LGBT teises“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis