Šiuo metu yra prisijungę 6 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Patyčių prevencija

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 311, komentarų: 3

Renginiai

Visi renginiai »

ReklamaAtsiuntė Oxious, pirmadienį, 2010.03.15 11:46. Perskaityta 23825 kartus

„Religija tinka tik geriems žmonėms“, rašė romanų rašytoja Mary McCarthy. Palyginkite Inkvizicijos smurtą su Martino Liuterio Kingo humaniškumu, arba žmogžudžius fanatikus su Oxfam, ir jūs galėsite įtarti, kad religija suteikia kontekstą, kuris pateisina ar motyvuoja konkrečius moralės pasirinkimus, tačiau nėra pastarųjų priežastis.

Religija ir moralė nesusiję?Religija ir moralė nesusiję?

Į šią piktai ginčijamą sritį atvyksta psichologai Ilkka Pyysiäinen iš Helsinkio Universiteto bei Marc Hauser iš Harvardo Universiteto Kembridže. Jie pažymi, kad individai, kuriems teko spręsti nepažįstamas moralės dilemas – neparodė jokių skirtumų savo atsakymuose, nepriklausomai nuo to ar jie religingi, ar ne.

Studija paremta moralinių sprendimų testais ir naudojo internetinį „Moralės Pojūčio Testą“, kurį Harvarde paruošė Hauser su kolegomis. Šiuose testuose buvo pateikiamos dilemos nuo autobusų „zuikių“ iki pateisinimo kažką nužudžius, kad išsaugotų kitus. Mažai, jei išvis, atsakymų galima rasti šventosiose knygose.

Geri iš prigimties

Tūkstančiai įvairios socialinės aplinkos, amžiaus, išsilavinimo, religinės priklausomybės bei etniškumo žmonių atliko testus. Pyysiäinen ir Hauser sako, kad rezultatai (didžiąja dalimi dar nepaskelbti) rodo, kad „moralinės intuicijos veikia nepriklausomai nuo religingumo“, nors religija ir gali įtakoti atsakymus keliems itin specifiniams atvejams.

Ateistai elgiasi taip pat gerai, kaip ir tikintieji daugumoje moralės testų. Šie atradimai gali apsakyti religijos prigimtį. Kai kurie tyrinėtojai yra padarę prielaidą, kad religija tai prisitaikymas, skatinantis bendradarbiavimą tarp nesusijusių individų — pavyzdžiui mažinant apgaulę, nes „Viešpats stebi“. Kiti sako, kad religinis elgesys nėra evoliuciškai nulemtas žmogaus evoliucijoje, bet veikiau šalutinis kognityvinių funkcijų ir galimybių produktas: religija, pavyzdžiui, gali turėti psichologines priežastis tikėjimui pomirtiniu gyvenimu bei siela.

Kadangi religija turi mažai įtakos moraliniams sprendimams, sako Pyysiäinen ir Hauser, antroji hipotezė atrodo labiau tikėtina. Jie teigia, kad žmonių populiacijos išvystė moralines idėjas dėl elgesio normų – kurios skatino grupių bendradarbiavimą – anksčiau nei šios idėjos buvo įrašytos religinėse sistemose. Tyrėjai mano, kad mes galime turėti įgimtą „moralės gramatiką“, kuri nukreipia šias idėjas.

Šis tyrimas turi didesnę nei tik antropologinę paskirtį, jis meta iššūkį pareiškimui, kuris įprastai naudojamas ginant religiją: religija įdiegia moralės suvokimą. Jei sektume tyrimo autorių mintimis – tikintys žmonės nėra moralesni nei ateistai.

Šaltiniai: Nature.com, Reason Project

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Anonimas

2011-06-11 17:41:48

Neblogas. :)

Sejanus

2012-07-26 18:43:15

"Jei sektume tyrimo autorių mintimis – tikintys žmonės nėra moralesni nei ateistai."

Tačiau, pasak tyrimo, lygiai taip pat nėra ir mažiau moralūs / blogesni, ką bando įrodinėti visokie facebookiniai redditiniai kovotojai už ateizmą.