Šiuo metu yra prisijungę 16 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
VOX club

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 162, komentarų: 2

ReklamaAtsiuntė jvd, Eros, ketvirtadienį, 2009.10.29 11:28. Perskaityta 19506 kartus

Kiekvieną savaitgalį – ta pati procedūra: įvedus elektrodą į barzdaplaukio kanalą, pusę minutės kęsti silpnos elektros srovės keliamą skausmą. Ir taip – trejus metus, kol visam laikui išnyko požymis, nurodantis, kuo gimė vilnietė Raminta (vardas pakeistas – DELFI). Pase, ant banko kortelės, darbe naudojamo elektroninio pašto adrese iki šiol nurodytas tėvų duotas vyriškas vardas, nors dar pernai jai buvo atlikta lyties pakeitimo operacija.

TransseksualumasTransseksualumas

Skeptikams, besišaipantiems iš transseksualų noro fiziškai priklausyti tai lyčiai, kuria jaučiasi esą, Raminta siūlo nueiti kelią, kurį ryžosi įveikti ji, pradėjusi nuo Rusijoje įsigytų hormonų, atsispyrusi medikų siūlymams gydytis psichiką, ištvėrusi tūkstančių litų kainavusią operaciją Tailande ir iki šiol sukelianti nuostabą, kai parduotuvėje ištiesia kortelę su vyriška pavarde.

„Kaina, kurią sumokėjau, yra per didelė“

„Ta operacija per daug mitologizuota. Visi įsivaizduoja, kad lyties keitimas yra tik operacija, tačiau ne vien tai. Tikrasis keitimas yra epiliacija. Dauguma vyrų turi vešlias barzdas, kurios iš esmės skiria vyrus nuo moterų. Ją pašalinti beprotiškai brangu. Sako, kad daugiau kainuoja plaukų pašalinimas nei operacija. Aš pati sau pašalinu. Kiekvienam plaukeliui turi skirti po minutę. Tai yra kantrybės testas, kurį praėjęs gali sakyti, kad jos turi per akis. Užtrukau gal trejus metus, tuo užsiimdama kas savaitgalį.

Veidas ištinsta, kai išeini į žmones, atrodai kaip baidyklė. Panašu į pasaką, kur sesuo turėjo tylėti, kol broliai juodvarniais lakstė. Turi pasirodyti bjauri, kad taptum graži. Kančia baisi, juntamas fizinis skausmas. Bet tai yra vienintelis būdas pašalinti plaukus visam laikui. Lazeriai, fotoepiliacija juos pašalina tik laikinai. Tai yra elektroepiliacija: įkiši elektrodą į plauko kanalą. 30 sekundžių teka silpna srovė, įvyksta šarminė reakcija ir šarmas sunaikina plauko šaknį. Jei vyrai nenori skustis barzdų, gali tuo pasinaudoti. Bet juk vyrams barzda yra vyriškumo simbolis, niekada jos neatsisakys. Tai yra pakankamai rimtas atsakymas tiems, kurie sako, kad vieną rytą gali užsimanyti būti moterimi, kitą – vyru, trečią – vėl moterimi.“

Moteriški hormonai kaulų struktūros nepakeičia, gal tik riebalų pasiskirstymą, padidina krūtinę, sušvelnina odą ir ant kūno augančius plaukus. Klausimas apie plaukuotą krūtinę 45-erių Ramintą priverčia nusikvatoti: „Niekada tokios neturėjau. Mėnesinės irgi neatsiranda. Draugės sako, kad dėl to esu laiminga. Nėra iš ko joms atsirasti – tam reikėtų persodinti kiaušides.“

„Dažnai sako, kad pasirinkau patį lengviausią kelią – tiesiog pasikeisti lytį. Siūlau nueiti nors šimtadalį jo ir pažiūrėsiu, kaip atrodysite, ar viską išgyvensite. Reikia eiti prieš visą visuomenę. Aš turbūt išjungiau savo mąstymą ir ėjau autopilotu, nes prieš tokį pasipriešinimą eiti mąstant neįmanoma. Visi politikai, medikai, kaimynai, draugai – niekas nesupranta, visiems silpna darosi, jau nekalbant apie vaikus, buvusią žmoną“, – įsikarščiavusi Raminta, kai prisimena buvusią sutuoktinę, staiga prityla.

DELFI pasakodama savo gyvenimo istoriją pašnekovė nemažai juokėsi, dažnai savo komentarus atmiešdama ironijos gaidele. Tačiau praeityje jai teko patirti nuoskaudų. „Viskas, kas mūsų nesunaikina, daro mus stipresnius. Jei aš čia sėdžiu, reiškia, visos ašaros, išgyvenimai, kančios – tai, ką žmonės vadina lengviausiu keliu spręsti problemą, padarė mane stipresnę. Dažnai kiti stebisi, kokia aš stipri. Tai turi didelę kainą, aš ją sumokėjau. Gal per didelę“, – svarstė pašnekovė.

Per rinkimus pasiūlė vietoj savęs atsiųsti vyrą

Nors daug kam tikriausiai atrodo, kad transseksualams, siekiantiems iš vyro tapti moterimi, maga vilkėti sijonus ar sukneles, avėti aukštakulnius. Raminta pasirodo įlindusi į džinsus, skruostus slepiančius plaukus pridengusi megzta kepure, ausis – ausinėmis, o per petį persimetusi rankinę. Jokio ryškaus makiažo ar įspūdingos šukuosenos, kuria pabrėžtų moteriškumą, tik pasteline spalva nulakuoti nagai. Kol nežinai gyvenimo istorijos, eisena ir manieros neatrodo nei perdėm moteriškos, nei vyriškos. Tik žemas balsas išduoda, kad prieš akis – žmogus, kurį gamta fiziškai priskyrė stipriajai lyčiai.

Balsas padeda sprendžiant dvilypumo problemą, mat žmonės gerokai nustemba, kai moteris jiems ištiesia pasą ar mokėjimo kortelę su vyriška pavarde. „2007 m. pasidariau dokumentus su nauja nuotrauka, kad nebūtų neatitikimo. Bet to vis tiek neužtenka. Per rinkimus man pasakė: tegul jūsų vyras pats ateina balsuoti. Sakau: čia aš. Jei ne balsas, negalėčiau įtikinti, kad dokumentai mano. Kai pasakau, jog čia aš, atstoja. Galėjo ne kartą atimti banko kortelę. Kartais parduotuvėse pažiūri pavardę, o bankų taisyklėse juk parašyta, kad jei yra neaiškumų, kortelę gali paimti. Stengiuosi kuo mažiau afišuoti savo vardą – dažniausiai atsiskaitau grynaisiais, dokumentų rodymo stengiuosi išvengti. Nereikia žmonių traumuoti, ir taip traumuota šalis.“

Vilniaus 1-asis apylinkės teismas neseniai patenkino vilnietės skundą ir įpareigojo atitinkamas tarnybas išduoti jai asmens dokumentus su nauju vardu bei pavarde. Nors Civilinis kodeksas įpareigoja fiksuoti asmens lyties pakeitimą, Ramintai naujų dokumentų niekas neišdavė.

Jos manymu, kai kuriems transseksualams naujus dokumentus turėtų suteikti net be operacijos, nes tam tikrais atvejais chirurgų įsikišimas negalimas dėl sveikatos.

Raminta šiuo metu dar teisiasi su valstybe dėl žalos – materialinės ir nematerialinės – atlyginimo.

Visas straipsnis delfi.lt

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Zvaigzdute

2009-10-29 15:25:56

Tai padaryti nera taip sunku.. bet kartu ir labai nelengva.. O del Lt istatymu, tik geda!