Šiuo metu yra prisijungę 3 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Patyčių prevencija

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 336, komentarų: 5

Reklama



Atsiuntė Oxious, šeštadienį, 2008.09.13 14:40. Perskaityta 22919 kartų

Biseksualumas - seksualinis, emocinis ir romantinis potraukis abejoms lytims. Potraukis abejoms lytims nebūtinai turi būti vienodas, kažkuriai lyčiai gali pasireikšti didesnis, arba mažesnis potraukis. Žmogaus lytinis potraukis pasireiškia nuo išskirtinio heteroseksualumo iki išskirtinio homoseksualumo, tarp jų egzistuoja daug biseksualumo formų. Seksualinė orientacija skiriasi nuo seksualinio elgesio, nes nurodo tik žmogaus jausmus. Fricas Kleinas (1932m. gruodžio 27 d. – 2006m. gegužės 24 d.) JAV seksologijos tyrėjas, psichiatras, teigė, kad seksualinė orientacija yra dinamiškas ir vietoje nestovintis procesas, kuriame dalyvauja emocijos, fantazijos, potraukis ir gyvenimo būdas. Reikia atsižvelgti būtent į žmogaus protą, o ne į tai su kuo jis yra turėjęs seksą.

Biseksualų vėliavaBiseksualų vėliava

Mitas apie biseksualumą

Yra paplitęs mitas, kad biseksualai negali būti ištikimi dėl to, jog jaučia potraukį abejoms lytims vienu metu. Čia yra loginių problemų: juk potraukis vienai lyčiai dar nereiškia, kad žmogus turi mylėtis su visais tos lyties atstovais. Tas pats su potraukiu abejoms lytims: tai dar nereiškia, kad individui santykiams būtinai reikia abejų lyčių atstovų. Potraukis abejoms lytims pas biseksualą išlieka būnant ir tik su vienos lyties atstovu, bet tai nereiškia neištikimybės. Pvz. heteroseksualas turintis draugę turėtų ir toliau jausti potraukį kitoms moterims, bet vėl - tai nereiškia 100% neištikimybės. Iš to galima spręsti, kad biseksualai, kaip ir kiti žmonės, gali turėti monogaminius santykius. Šiuolaikinėje visuomenėje biseksualai yra stereotipizuojami tiek heteroseksualios, tiek homoseksualios visuomenės dalies ir nenorėdami būti pašaliniais ir nepageidaujamais elementais, dažnai save viešai identifikuoja kaip heteroseksualus, ar homoseksualus. Tokia socialinė padėtis sukelia sunkumų tiriant kiek iš tikrųjų yra biseksualų.

Tyrimai

Alfredo Čarlzo Kinsey (birželio 23, 1894m. – rugpjūčio 25, 1956m.), garsaus JAV mokslininko tyrimai.

Alfredo Kinsey tyrimų rezultatai publikuoti dvejose knygose:
* Sexual Behavior in the Human Male (1948)
* Sexual Behavior in the Human Female (1953)

Kinsey ir jo kolegos apklausė maždaug 11240 moterų ir vyrų apie jų seksualines praktikas (5300 vyrų ir 5940 moterų). Jie sukaupė duomenis apie priešvedybinius ir vedybinius seksualinius santykius, homoseksualumą, masturbaciją ir kitas seksualinio aktyvumo formas, priklausomai nuo lyties, išsilavinimo ir kitų sociologinių vardiklių. "Kinsey Report" turėjo 500 klausimų. Buvo nustatyta, kad 86% žmonių gyvena priešingai, negu numato moralinės visuomenės nuostatos. Kinsey tyrimai pradėjo kultūrinį lūžį, kurio kulminacija buvo šeštajame dešimtmetyje įvykusi seksualinė revoliucija. 1951m. Kinsey žinias pagilino antropologas Cllelanas Fordas ir psichologas Frankas Beachas, kurie palygino žmonių seksualinį elgesį iš 190 kultūrų.

Kinsey tyrimų rezultatai buvo kaltinami nereprezentatyvumu, bet pašalinus nepatikimus duomenis, rezultatai pasikeitė tik dešimtosiomis procento. Tą, 1979m. įrodė Paulas Gebhardas, kitas "Kinsey Institute for Sex Research" direktorius.

Seksualinė orientacija

Klaidingai yra manoma, kad Alfredas Kinsey esą įrodė, kad 10% populiacijos tai homoseksualai. Iš tikrųjų tyrėjas vengė tokių apibrėžimų kaip tiesiog homoseksualus ir heteroseksualus. Jis padarė 7 laipsnių skalę, teigdamas, kad taip suprantamas seksualumas gali keistis gyvenimo laikotarpyje. Taip pat jis teigė, kad seksualumą reikia suprasti ne tik fiziniu lygiu, bet ir psichiniu (potraukis, seksualinės fantazijos).

0 - grynai heteroseksualus
1 - dominuojantis heteroseksualumas, tik atsitiktinis homoseksualumas.
2 - dominuojantis heteroseksualumas, bet daugiau negu atsitiktinis homoseksualumas.
3 - lygiai heteroseksualus ir homoseksualus
4 - dominuojantis homoseksualumas, bet daugiau negu atsitiktinis heteroseksualumas.
5 - dominuojantis homoseksualumas, tik atsitiktinis heteroseksualumas.
6 - grynai homoseksualus.

Pristatydamas skalę, Kinsey parašė:

"Vyrai nereprezentuoja dviejų atskirų populiacijų - heteroseksualų ir homoseksualų. Pasaulis nėra išskirtas į avis ir ožkas. Taksonomijos pagrindu yra tai, kad gamta retai turi reikalą su atskiromis kategorijomis. Mūsų gyvenamas Pasaulis yra kontinuumas, kiekviename ir visuose jo aspektuose.

Pabrėžiant nepertraukiamą gradaciją tarp grynai heteroseksualios ir homoseksualios patirties, mes nusprendėm sukurti klasifikacijos būdą, kuris galėtu remtis sąlyginiu heteroseksualios ir homoseksualios patirties kiekiu, kiekvienoje istorijoje...
Individui gali būti priskirta konkreti vieta šitoje skalėje, kiekvienu konkrečiu jo gyvenimo periodu... Septynių punktų skalė labiau priartėja prie gradacijų kiekio išreiškimo realybėje."


(Kinsey, et al. (1948). pp. 639, 656)

Rezultatai:

46% vyrų per visą savo, kaip suaugusiojo, gyvenimą turėjo homoseksualius ir heteroseksualius santykius, arba seksualiai reagavo į abiejų lyčių atstovus (p. 656, Male). 11,6% baltosios rasės vyrų (20 - 35m. amžiaus) buvo identifikuoti kaip 3 (lygiai heteroseksuali ir homoseksuali patirtis ir reakcija), (Table 147, p. 651, Male).

Kinsey surado labai mažą skaičių moterų, kurios buvo išskirtinai homoseksualios. Jis pranešė, kad nuo 6 iki 14% moterų (20 - 35m. amžiaus) turėjo daugiau, negu atsitiktinius homoseksualius potyrius (p. 488, Female). 7% vienišų moterų (20 - 35m. amžiaus) ir 4% išsiskyrusių (20 - 35m. amžiaus), buvo identifikuotos kaip 3 (lygiai heteroseksuali ir homoseksuali patirtis ir reakcija), (Table 142, p. 499, Female).

11% vyrų teigė santuokoje turėję nors vieną, arba dažną analinį seksą. (Table 334, p. 383, Kinsey Data, College Sample, as corrected by data analysis of computer tape, 4/93)

Pagal naujausius tyrimus iš kitų šaltinių:

57% vyrų, kurie turėjo seksualinius santykius su vyrais, nelaiko savęs biseksualais, ar homoseksualais. Niujorko mieste apklausus 4,193 vyrų, 91.3% teigė, kad yra heteroseksualūs, 9,3% tų "heteroseksualių" vyrų, per praeitus metus turėjo seksualinius santykius tik su vyrais, o 0,8% turėjo seksą su moterimis ir vyrais. Kai tyrimų autoriai įtraukė gėjus ir biseksualus, jie pamatė, kad tarp tų, kurie yra turėję seksą su vyrais, 73% save įvardina heteroseksualais. Dar viena reprezentatyvi apklausa parodė, kad 20% visų vyrų yra turėję homoseksualų potyrį.

Biseksualumas tarp gyvūnų

Homoseksualūs santykiai buvo pastebėti tarp 1500 gyvūnų rūšių, gerai dokumentuota 500. Gyvūnai, kaip ir žmonės, seksualinius santykius naudoja ne vien giminės pratęsimui. Pagal mokslininkus, Amerikos bizonai ir žirafos homoseksualiais santykiais užsiima dažniau, negu heteroseksualiais. Gyvūnai tokius santykius naudoja konfliktų sprendimui, palikuonių auginimui, seksui. Bonobas, būdamas visiškai heteroseksualus, negalėtų susirasti draugų tarp savo rūšies atstovų, nes visi kiti yra biseksualūs.

Bonobai (šimpanzės) yra visiškai biseksuali ir matriarchalinė gyvūnų rūšis, apie 60% seksualinių patelių santykių yra homoseksualūs.

Juodosios gulbės. Beveik viena ketvirtoji juodųjų gulbių jauniklių dalis yra auginama tos pačios lyties porų. Kartu gyvenantys patinai turi santykius su patelėmis vien palikuonių susilaukimui. Kai patelė padeda kiaušinius, patinai ją nubaido ir peri juos savarankiškai. Vėliau jie kartu rūpinasi išsiritusiais jaunikliais.

Kokios yra seksualinės orientacijos priežastys?

No simple cause for sexual orientation has been conclusively demonstrated, and there is no scientific consensus as to whether the contributing factors are primarily biological or environmental.

Nėra jokio mokslinio pagrindo būti užtikrintiems kas iš tikrųjų lemia seksualinę orientaciją (homoseksualumą, heteroseksualumą, biseksualumą).

Egzistuoja nemažai teorijų dėl seksualinės orientacijos priežasčių: socialinės, hormoninės, gimimo eiliškumo, biologinės...

Zigmundas Froidas sukūrė prigimtinio biseksualumo teoriją, kur teigiama, kad visi žmonės gimsta biseksualūs, bet per psichologinį vystymąsį tampa monoseksualūs (potraukis vienai lyčiai), o biseksualumas pasilieka latentinis (užslėptas).

Sexual orientation is "an enduring pattern of emotional, romantic, and/or sexual attractions to men, women, or both sexes."

Seksualinė orientacija yra emocinis, romantinis ir seksualinis potraukis moteriai, vyrui, ar abejoms lytims.

Biseksualumas istorijoje

Daugumoje Kinijos religijų homoseksualūs santykiai nebuvo laikomi nuodėme, kol jie netrukdydavo giminės pratęsimui. Tokia pvz. yra konfucianizmo pozicija. Pirmas įstatymas baudžiantis už homoseksualius santykius čia atsirado tik 1740m. Nežinoma ar įstatymo buvo griežtai laikomasi. Nusistatymas prieš homoseksualumą buvo importuotas iš Vakarų filosofijos ir mokslo. Japonijos atveju matomas panašus vaizdas, senovės laikais meilė tarp vyrų buvo laikoma tyriausia meilės forma. Nors Japonijos religijoje ir visuomenėje homoseksualumas niekada nebuvo laikomas nuodėme, joje trumpą laiką (7 metus) veikė įstatymas baudžiantis už homoseksualius santykius, kuris buvo įvestas 1873m. Šitos šalies požiūrį į homoseksualius santykius taip pat paveikė vesternizacija.

Senovės Pasaulyje lyčių vaidmenys buvo žymiai ryškesni. Romos imperijoje homoseksualūs vyrų santykiai buvo toleruojami su sąlyga, kad partneris yra vergas, žemesnio socialinio statuso žmogus (jaunuolis). Taip buvo išlaikomas vyriškumo stereotipas. Senovės Romoje vyras buvo šeimos galva, santykiai su vergais ir jaunuoliais buvo leistini ir nesmerkiami. Iš pirmų 12 Romos imperatorių tik Klaudijus turėjo išskirtinai heteroseksualius santykius. Visi kiti turėjo vyriškų meilužių. Pvz. Imperatorius Adrianas buvo įsimylėjęs paauglį graiką Antinojų. Homoseksualumas nebuvo visiškai toleruojamas, tokie santykiai buvo leidžiami tarp ne romėno ir romėno, tarp vyro ir paauglio berniuko, tarp androgeniško (moteriško) ir vyriško vyro. Smerkiami santykiai tarp dviejų ne androgeniškų vyrų. Viešai homoseksualumas buvo dažnai išjuokiamas ir smerkiamas. Heteroseksuali patriarchalinė šeima buvo vienintelis visiškai palaikomas socialinis konstruktas, labai panašus į viduramžių modelį. Homoseksualūs moterų santykiai reikšmės neturėjo, jos buvo daugiau, ar mažiau kontroliuojamos savo vyrų.

Senovės Graikijoje žmonės nebuvo skirstomi pagal seksualines orientacijas. Socialinės normos sureikšmino partnerių lytinio elgesio tipą (moterišką, vyrišką), amžių ir socialinį statusą visuomenėje. Aktyvus partneris buvo asocijuojamas su vyriškumu, aukštesniu socialiniu statusu, pilnametyste, o pasyvus - su moteriškumu, žemesniu socialiniu statusu ir jaunyste. Vyresnis partneris buvo vadinamas erastes, o jaunesnis - eromenos. Tokie santykiai atitiko tų laikų lytinių vaidmenų pasiskirstymą. Bet kokie santykiai tarp suaugusių vyrų buvo stigmatizuojami ir neatitiko visuomenės moralės nuostatų. Santykiai tarp vyrų buvo naudojami kariuomenėje, socialiniame gyvenime ir mene. Pasitaikydavo ir suaugusių vyrų meilės, pvz. Euripido ir Agatono pora, Aleksandras Didysis ir Hefaistionas (draugai ir meilužiai nuo vaikystės). Dažniausiai visi vyrų homoseksualūs santykiai vykdavo paraleliai santykiams su moterimis.

Amerikos žemynų gentyse, homoseksualų potraukį turintys žmonės buvo laikomi androgeniškais ir dažniausiai turėdavo atlikti priešingos lyties vaidmenį. Tokių individų ypatingai daug tarp šamanų, nes buvo manoma, kad jie apdovanoti didesnėmis galiomis. Ispanų konkistadorai pranešė atradę atvirą sodomiją tarp vietinių gyventojų. Jie juos degino ir atiduodavo sudraskyti šunims.

Išvados

Dažnai nutylima ir pamirštama seksualinė orientacija pasirodo esanti daug svarbesnė kasdieniniame žmonių gyvenime, negu galvojome. Pasirodo, kad labai didelis homoseksualius santykius turinčių žmonių skaičius savęs neįvardina nei biseksualais, nei homoseksualais, bet vadina save - heteroseksualais. Kur gi yra šio reiškinio priežastis? Gal baimėje būti palaikytam homoseksualiu, ar biseksualiu? Šitoks nesusipratimas reikalauja iš mūsų geriau pažinti šį reiškinį ir pradėti suprasti jį objektyviai, moksliškai. Absoliutus neišprusimas tokiais klausimais sukelia nereikalingas socialines problemas tiek biseksualams, tiek kitiems žmonėms. Paskendę tokiame absurdiškame mele mes atrodome apgailėtinai.


Šaltinis Bitininko blogas

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Pranešimas apie klaidą

Jūsų vardas:

Komentaras: