Autorius GayLine.LT, sekmadienį, 2017.08.27 10:16. Perskaityta 7494 kartus
Nors yra ir nemažai tarpusavio nesutarimų, amerikiečiai yra ganėtinai liberalūs jei palygintume su kitomis pasaulio šalimis, kur buvimo gėjumi pasekmės daug baisesnės.
LGBT teisės Europoje
Europoje ir Amerikoje tik mažuma žmonių mano, kad homoseksualumas niekuomet nepateisinamas,. Tačiau šis procentas auga Rusijoje, Indijoje ir Kinijoje. Afrikoje, Vidurio Rytuose ir kai kuriose Pietryčių Azijos šalyse – požiūriai dar konservatyvesni.
Kodėl taip skiriasi viešoji nuomonė apie homoseksualumą?
Šalyse panašios demografinės savybės įtakoja, kaip žmonės reaguoja į homoseksualumą. Pavyzdžiui moterys įprastai liberalesnės, nei vyrai. Vyresni žmonės konservatyvesni nei jaunesni. Musulmonai labiau nepritaria homoseksualumui nei katalikai ar tradiciniai protestantai.
Šalims, kaip ir žmonėms, yra būdingos savybės įtakojančios gyventojų požiūrį į homoseksualumą. Išanalizavau 80 šalių duomenis, pateiktus trejose „World Values Survey“ (seniausia nekomercinė apklausa apie žmonių požiūrius, vertybės ir tikėjimą įvairiose šalyse) apklausose. Tai vienintelė akademinė apklausa, apimanti žmones tiek iš labai turtingų, tiek iš labai varganų šalių, visose pagrindinėse pasaulio kultūrų zonose. Jose dalyvavo virs 400 tūkstančių respondentų.
Mano analizė atskleidžia, kad skirtumai tarp šalių didžiąja dalimi gali būti paaiškinti trimis faktoriais: ekonominis išsivystymas, demokratija ir religija.
Pinigai svarbu
Švedija, Šveicarija ir Nyderlandai yra tarp turtingiausių pasaulio šalių. Jos yra ir tarp tolerantiškiausių homoseksualumui. Priešingai, tokios šalys kaip Uganda ir Nigerija yra gan neturtingos, o dauguma gyventojų nepritaria homoseksualumui.
Kaip gi pinigų kiekis šalyje formuoja požiūrį? Varganiausiose šalyse žmonėms labiau rūpi elementarus išgyvenimas.
Tėvus neramina kur gauti švaraus vandens ir maisto vaikams. Gyventojai jaučia, kad jei bus kartu ir kartu dirbs su draugais, šeimos ir bendruomenės nariais, jų gyvenimas bus lengviau nuspėjamas ir stabilesnis.
Mokslininkai aptiko, kad gali išsivystyti grupinis mentalitetas, skatinantis žmones mąstyti panašiai ir atgrasyti nuo asmeninių skirtumų.
Kadangi grupė remiasi lojalumu ir tradicija, dauguma neturtingesnių šalių gyventojų linkę homoseksualumą vertinti kaip didelę problemą. Jis pažeidžia tradicinius jausmus. Daug žmonių gali jausti, kad LGBTQ privalo paklusti dominuojančioms heteroseksualioms ir tradicinėms šeimos normoms.
Priešingai, turtingesnių šalių gyventojai yra mažiau priklausomi nuo grupės ir jiems mažiau aktualios išgyvenimo problemos. Jie vertina laisvę pasirinkti partnerius ir gyvenimo būdą.
Net gan turtingose šalyse, tokios kaip JAV, kai kuriems žmonėms homoseksualumas yra problematiškas. Tačiau daugeliui – ne.
Nepriklausomai nuo to kiek konkretūs žmonės uždirba patys, tie kurie gyvena neturtingesnėse šalyse bus labiau įtakoti kultūrinių normų kurios akcentuoja išgyvenimą ir grupės lojalumą. O tai lemia didesnį nepritarimą.
Žodžio laisvė
Šalies santvarka taip pat svarbi. Žmonės gyvenantys demokratiškesnėse šalyse įprastai labiau pritaria homoseksualumui. Demokratija didina toleranciją suteikdama gyventojams naujas perspektyvas.
Demokratija tai pat skatina žmones gerbti konkretaus žmogaus teises, nepriklausomai nuo to ar tas žmogus jiems asmeniškai patinka.
Žodžio laisvė taip pat leidžia gyventojams protestuoti ir nebūti suimtiems. Kai žmonės jaučia, kad gali laisvai reikšti savo idėjas, jie dar labiau nori pasisakyti už save ar kitus. Tai didina toleranciją.
Dominuojantis religinis požiūris
Trečiasis faktorius, formuojantis žmogaus požiūrį, yra religija. Šalyse, kur dominuoja islamas, rytų ortodoksai bei konservatyvūs protestantai – labiau nepritaria homoseksualumui.
Šalys, kuriose dominuoja tradiciniai protestantai ir katalikai – tokios kaip Švedija, Ispanija ir Jungtinė Karalystė – yra daug liberalesnės.
Kodėl žmonės musulmoniškose šalyse taip nusistatę prieš homoseksualumą? Tiek islamas, tiek konservatyvūs protestantai sukuria daug religinių įsitikinimų. Daugelis religinių tekstų sako, kad homoseksualumas yra negerai.
Religingesni žmonės rimčiau priima religinius priesakus. Kai didelė žmonių dalis yra atsidavusi savo religijai, tuomet kiekvienas šalyje įgyja konservatyvesnį požiūrį.
Šiose šalyse masinės informavimo priemonės dažniausiai atspindi religijų požiūrius. Mokyklos bei verslas remia tikėjimo perspektyvas, kurios nepritaria homoseksualumui. Vyriausybė gali cenzūruoti spaudą, kad ši nepažeistų religinių jausmų.
Jos taip pat gali varžyti NVO bei žmogaus teisių grupes, kurių požiūris skiriasi nuo konservatyvių religinių vertybių. Religingi giminaičiai ar šeimos nariai taip pat gali formuoti požiūrį priešišką homoseksualumui.
Galiausiai čia gali nebūti LGBT klubų ar kitų vietų, kur galėtų susitikti tolerantiškesnio požiūrio žmonės. Taip pat gali būti ribojama ir Interneto prieiga, kur gyventojai galėtų daugiau sužinoti apie gėjus ir lesbietes.
Šiose šalyse dauguma žmonių nepritars homoseksualumui, nepriklausomai nuo to ar jie patys yra religingi.
Ar dauguma šalių tampa liberalesnėmis?
1996 metais buvo tik šešios šalys, kurios leisdavo tos pačios lyties poroms registruoti civilines partnerystes ar santuokas. Po septyniolikos metų, tokių šalių buvo jau 43.
Tačiau padaugėjo ir šalių, kurios homoseksualumą uždraudė konstitucijose ar įstatymuose. Tad yra kažkiek ir regreso. Šie veiksmai – reakcija prieš liberalius įstatymus kitose šalyse.
Nors žmonės pasaulyje tampa vis liberalesni, nemažai yra ir prieštaraujančių. Šalys, kuriose griežtai nepritaria homoseksualumui, savo nepritarimą įtvirtina įstatymuose.
Nors religija, ekonominis išsivystymas ir demokratija turi esminę įtaką formuojant požiūrį, judėjimas link liberalizacijos nėra toks paprastas. Valstybės egzistuoja globaliame kontekste.
Nemažai šalių Europoje ir Šiaurės Amerikoje tapo turtingomis bei demokratiškomis pirmosios. Būdamos lyderėmis, jos nepatyrė spaudimo kuri jaučia dabar kylančios šalys iš galingesnių šalių, pasisakančių už LGBT teises.
Religija išlieka itin svarbi net labai turtingose bendruomenėse, pvz. Saudo Arabijoje ar Jungtiniuose Arabų Emiratuose, o taip pat besivystančiose šalyse kaip Egiptas ar Pietų Afrika.
Ateityje požiūrių kitimas bus komplikuotas dėl tarptautinių pastangų ir augančios religijos svarbos. 80% šalių, kurias analizavau, tapo liberalesnėmis. Tačiau negalime daryti išvados kad šis progresas visuomet vyks paprastai.
Amy Adamczyk, Sociologijos ir baudžiamosios justicijos profesorius Niujorko Universitete
Pagal
PinkNews.co.uk.
GayLine pastaba. Straipsnio iliustracijos - interaktyvios.