Šiuo metu yra prisijungę 13 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Pranešk

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 162, komentarų: 2

ReklamaAutorius Džerodas, pirmadienį, 2016.05.09 12:14. Perskaityta 12142 kartus

1981-ieji. Sovietų Lietuvoje galiojo Baudžiamojo Kodekso 122-asis straipsnis, draudęs intymius vyro su vyru santykius. Šiais metais Lietuvoje išleidžiama vokiečių vaikų gydytojo praktiko H. Briuknerio knyga „Ar jau galvoji apie meilę?“. Ką gūdžiais stagnacijos laikais rašė apie LGBT?

H. Briukneris. Ar jau galvoji apie meilęH. Briukneris. Ar jau galvoji apie meilę

Vaikų gydytojas-praktikas, remdamasis pavyzdžiais iš vaikų ir jaunimo gyvenimo, pasakoja, kaip svarbu auklėjant moksleivius vaikus laiku juos supažindinti su lytinio gyvenimo higiena ir kultūra, parengti šeimyniniam gyvenimui. Knyga Lietuvos SSR išleista 1981 m., ją į lietuvių kalbą išvertė Elena Zambacevičiūtė, recenzavo prof. dr. A. Venckauskas.

12 skyrius. Seksualinės mažumos.

Homoseksualizmas.

Pavadinimas kildinamas iš graikiško žodžio homos=toks pats ir naudojamas vienalytei meilei apibrėžti. Toks potraukis prie tos pat lyties asmens, žinoma pasitaiko ne vien tik vyrų tarpe. Sutinkamas jis ir tarp moterų.

Be to, jam nusakyti vartojamas ir kitas pavadinimas. Pagal Graikijos Lesbos salą, kur anksčiau ypač buvo paplitusi moters meilė moteriai, tai vadinama lesbiška meile. Tokia moteris niekada neįsimyli vyro, o tik kitą moterį. Ji savo partnerę siekia palenkti dėmesiu, dovanomis ir meilumu, kurį daugelis vyrų vargu ar sugeba parodyti moteriai. Kai dvi moterys šia prasme suartėja, jos ilgisi viena kitos, trokšta kartu būti ir pagaliau savo meilę išreiškia fiziškai lygiai taip, kaip ir visi įsimylėjusieji. Taip bendraudamos, jos gali taip pat abipusiai praturtėti bei viena kitai suteikti laimę, kaip ir moteris ir vyras, sudarantys porą. Normalių lytinių santykių, žinoma, čia negali būti, nes jų abiejų kūno sandara yra moteriška. Kai kurios jų, nepaisydamos ką sako protas, taip įsigyvena į vyro vaidmenį, kad jaučiasi lyg būtų fiziškai sužalotos. Dėl to jos kartais labai kenčia. Savo išvaizda ir elgesiu moterys homoseksualistės iš kitų nieko neišsiskiria.

Viskas, kas pasakyta apie lesbiškus santykius, iš esmės tinka ir homoseksualistams vyrams. Ir jie jaučiasi laimingi, kad jų gyvenimą praturtina ir praplečia jų mylimas tos pat lyties partneris ir su juo labai glaudžiai suartėja. Žinoma, ir jiems kyla sunkumų, kai po intymių glamonių savo dvasinį bendrumą nori išreikšti fiziškai susijungdami. Ieškodami šiokios tokios išeities, jie pasitelkia savitarpio masturbacijos metodą: kaip makšties pakaitalą panaudoja išeinamąją žarną. Tačiau tikriausia pastebėjote, kad pasitenkinimas savimi čia nėra svarbiausias dalykas. Abiem svarbiausia yra ne save patenkinti, o skatinti abipusį artumą, visiškai atsiduoti kitam, taigi patenkinti ir padaryti jį laimingą. Savaime aišku, jiems nėra lemta patirtą meilės laimę matyti savo vaikuose, pasiekti savo šeimoje. O kadangi jų lytinis gyvenimas neišeina iš intymių ribų, t. y. neliečia kitų, visuomenės interesai nuo to nenukenčia.

Visuomeniniame gyvenime jie vykdo savo pareigas taip, kaip ir kiti vyrai. Homoseksualistų atsiranda įvairiuose socialiniuose sluoksniuose, ir kai kurie jų, be abejo, kaip ir kiti vyrai, darbe pasiekia puikių rezultatų. Moterų atžvilgiu jie yra geri "kavalieriai", niekada nesistengia per daug suartėti, nes jie įsimyli ne moteris, o vyrus.

Kadangi paprastai meilės polinkiai yra nukreipti į kitą lytį, apskritai imant, homoseksualinį elgesį perprasti yra tikrai sunku. Tikrų homoseksualistų juk yra mažuma, sudaranti, kaip spėjama, tik apie penkis procentus visų gyventojų. Todėl viešoji nuomonė tokius vyrus (o moterų, kas keisčiausia, nesmerkė) laikė nenormaliais, iškrypėliais, netgi demorolizuojančiais ir pavojingais, ne tik tyčiojosi iš jų ir niekino juos, bet dar visai neseniai persekiojo juos griežtomis bausmėmis už "priešgamtinį paleistuvavimą" pagal senojo Baudžiamojo kodekso 175 paragrafą. Dėl to jie paniekinančiai buvo vadinami "ponais 175" arba "šiltabroliais" vien todėl, kad jie yra ne tokie, kaip kiti.

Nenuostabu, kad homoseksualistai kitaip tvarkomoje visuomenėje jaučiasi ne itin gerai. Jie kenčia, beje, ne tik dėl jau minėto savo "netobulumo", bet dar daugiau dėl vyraujančių prietarų bei socialinės izoliacijos.

Homoseksualinių pajautų ir elgsenos priežastys nėra visiškai aiškios, bet neabejotinai sudėtingos. Todėl ir mokslininkai dažnai laikosi labai prieštaringų nuomonių. Tačiau porą išvadų tikriausiai jau būtų galima padaryti. Su viena jums jau teko susipažinti skyriuje apie gemalo vystymąsi. Nuo ketvirtojo iki šeštojo nėštumo mėnesio poravimosi centras sureguliuojamas taip, kad po brendimo žmogus galėtų jaustis arba kaip moteris, arba kaip vyras. Taigi būsimasis jausmų būdas, arba "dvasinė lytis", gali susiformuoti visiškai nepriklausomai nuo fizinių lyties požymių: ši priežastis būtų įgimta. Ar žmogų galima kaltinti ir net bausti už tai, kas nutiko lemtingąjį ketvirtąjį ar šeštąjį jo amžiaus mėnesį? Žinoma, ne! Toks žmogus, aišku, nėra blogesnis, o tik kitoks, negu dauguma žmonių. Tokį skirtingumą reikia suprasti ir atsižvelgti į jį, kad ir tokie žmonės be ypatingų sunkumų galėtų gyventi taip, kaip jiems patinka. Kaip ir daugelyje kitų šalių, taip ir VDR iš mokslinių duomenų buvo padarytos praktinės išvados. Nuo 1968 metų naujajame Baudžiamajame kodekse nėra straipsnio, kuris numatytų bausmes už homoseksualius suaugusiųjų santykius.

Be homoseksualių ir heteroseksualių, t. y. tų, kurie jaučia potraukį priešingai lyčiai, yra ir dvilyčių - biseksualinių žmonių. Jie kartais gali jausti ir elgtis arba homoseksualiai, arba heteroseksualiai. Iš to kylančias asmenines problemas galima išsiaiškinti ir išspręsti tik asmeniniuose pokalbiuose. Tokiais atvejais geriausiai padės ir patars nervų gydytojas.

Ir dar viena pastaba jauniems skaitytojams.

Lytinio pobūdžio žaismai, kartais pasitaikantys tarp dviejų paauglių draugų ar draugių, nėra joks homoseksualizmas. Brendimas yra pereinamasis laikotarpis, pilnas atradimų ir seksualinėje srityje. Daugelis kažkuriuo metu jau pajunta didesnį ar mažesnį lytinį potraukį, tačiau, visai suprantama, suartėti su kita lytimi dar nedrįsta. Tačiau jaunas žmogus negali iš anksto žinoti, ar jis, taip žaisdamas, pergyvena pereinamąją fazę ar mokosi homoseksualinių įpročių, nuo kurių vėliau jau bus sunku išsivaduoti. Todėl geriau jų atsisakyti.


Ištrauka. BRIUKNERIS HEINRICHAS. AR JAU GALVOJI APIE MEILĘ? 1981 m. Leidykla „Mintis“, 206 psl.

GayLine.LT dėkoja už šią informaciją svetainės nariui Džerodui.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Uosis

2016-05-09 12:28:09

Kai nusipirkau knygyne šią knygą tuo metu turėjau studentiško darbelio Basanavičiaus gavės teatre apšvietėjo balkone - sukinėjau spektaklio metu kelis prožektorius, keičiau šviesos filtrus ir varčiau tą knygą pilną smagių tekstų ir paveikslėlių. Grįžęs namo apsižiūrėjau, kad knygą palikau balkone, o ryt dirbs kitas žmogus. Vos nenumiriau iš gėdos, kokios galėjo man būt. Naktį įsiveržiau į teatrą ir pasiėmiau iš balkono šitą knygą.

Ardenas

2016-05-09 20:21:18

Pamenu, kad mūsų namų bibliotekėlėj ši knyga buvo. Knygoje buvo labai daug visko apie seksualumą, ir dar pats nesuprasdamas savęs, vis skaitydavau tą patį skyrių apie mažumas. Patiko, kad pats skyrius buvo pakankamai pozityvus apie gėjus. :)

Džerodas

2016-05-09 22:26:07

Gaila, kad aš Uosio ir Ardeno nesutikau 1981 m. :)

real-anomaly

2016-05-10 13:32:01

O knyga visa tokia pozityvi,ar tik šita vienintelė ištrauka?

Džerodas

2016-05-10 15:30:36

Visa knyga pozityvi.

superbuper

2016-05-11 11:19:17

NA tais metais iki 90 m buvo super gejams ne taip kaip dabar nuobodybe

Uosis

2016-05-11 17:17:27

tada nebuvo gėjų

Džerodas

2016-05-12 08:52:36

Aš buvau. :)