Šiuo metu yra prisijungę 34 svečiai ir 1 narys Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
LGBT paramos grupė

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 263, komentarų: 2

Renginiai

Visi renginiai »

ReklamaAtsiuntė oniponi, DrugeliuMetas, gyvatnesis, Anonimas, ketvirtadienį, 2010.06.17 12:45. Perskaityta 18753 kartus

Nors LGBT (Lesbietės, gėjai, biseksualai ir transseksualai) judėjimas Lietuvoje dar tik formuojasi, tačiau, pasirodo, lietuviams yra kuo didžiuotis ir šioje srityje. Emma Goldman, homoseksualų teisių pionierė, kažkada JAV dešiniųjų pavadinta pavojingiausia JAV moterimi, 1869 m. gimė ne kur kitur, o Kaune. Žydų kilmės kaunietė, dar kurį laiką gyvenusi ir dabartiniame Akmenės rajone, Papilės miestelyje, anarchistė Emma Goldman tikėjo absoliučia žmogaus laisve ir visą gyvenimą gynė žodžio laisvę, galimybę kontroliuoti gimstamumą, moterų lygybę ir teisę būti nepriklausomomis, seksualinę laisvę, būtinybę panaikinti šauktinių kariuomenę, plėsti darbininkų teises ir teisę organizuoti profesinės sąjungas.

Emma GoldmanEmma GoldmanIntelektualams – žodžio laisvės simbolis

1895 m. Goldman emigravo į New York'ą – žydų emigrantų pamėgtą miestą. Pradėjusi dirbti siuvimo fabrike, Goldman pamatė tikrąją laisvės Amerikoje kainą – už per darbo dieną uždirbtus 2,5 dolerio buvo beveik neįmanoma pragyventi. Baisios darbo sąlygos pastūmėjo Goldman prisijungti prie anarchistų, o po kelerių metų, už streiko organizavimą buvo suimta policijos.

Ekstremistė ar idėjinis žmogus?

Tačiau žiniasklaida buvo linkusi kurti Goldman – ekstremistės įvaizdį, nors tokiam portretui ji ir pati „iliustracijų“ nestokojo. Dar 1892 m., ji su savo mylimuoju Alexander Berkman'u nutarė nužudyti kelių fabrikų savininką H. K. Frick, kuris, kaip Goldman manė, buvo susitepę ne vieno darbininko krauju. Kadangi 15 dolerių, reikalingų revolveriui įsigyti, ji neturėjo, pinigų idėjai įgyvendinti ji nutarė gauti gatvėje, parsidavusi kaip prostitutė. Tačiau vis neišsirinkdama klientų, galiausiai su senyvo amžiaus vyriškiu ji nuėjo į barą, kur jis jai davė dešimt dolerių. Kitus penkis pasiskolinusi iš sesers, Goldman sugebėjo surinkti pinigus žmogžudystei, už kurią jos draugas praleido 21 m. kalėjime, o jai tą kartą pavyko išsisukti. Ši ir kitos istorijos, nors ir netapo pagrindiniu deportacijos motyvu (motyvas buvo jos pasisakymai prieš šaukimą į armiją), tačiau dėl ne itin palankios viešosios nuomonės padėjo išsiųsti Goldman iš JAV. Atsidūrusi Sovietų Sąjungoje, užsispyrusi žydė išliko ištikima sau. 1919 m., Leninui ją pokalbiui pakvietus į Kremlių, Goldman be užuolankų, tiesiai į akis „revoliucijos vadui“ sukritikavo autoritarinį bolševikų valdymą. Po tokių žodžių Goldman vietos Sovietų Sąjungoje nebeliko. Likusį savo gyvenimą „pavojingiausia JAV moteris“ keliavo po Europą bei Kanadą, skatino nepasiduoti Europą apimančiam fašizmui, ypač kritikuodama Hitlerio politiką. 1940 m. Emmai Goldman mirus, jos kūną leista pargabenti į JAV, kur ji palaidota Čikagoje, dalyvaujant keletui tūkstančių žmonių, šalia kitų anarchistų kapų.

Palikimas

Daugybė Goldman surengtų protestų viešai pasakytų kalbų ir skaitytų paskaitų padėjo įtvirtinti vertybes, be kurių šiandieninės Jungtinės Valstijos neįsivaizduojamos. „Imigrantė su rusišku akcentu“ išmokė amerikiečius neužgniaužti net ir tokių nuomonių, kurių patys negali pakęsti, Taip pat teigiama, kad be Goldman aktyvizmo dar ilgą laiką JAV nebūtų legalizuota gimdymų kontrolė, o jos pačios asmenybė politikus privertė prabilti apie imigrantų teises bei tikrąją patriotizmo reikšmę. Goldman parašė ir išleido šešias knygas, kuriose kritikavo bolševikų revoliucijos pasekmes Rusijoje, taip pat aiškino anarchizmo principus. Garsiausia jos knyga - autobiografija „Living my life“ (liet. Gyvenant savo gyvenimą).

Goldman LGBT veikla

Šiandien dažnai LGBT aktyvistų kartojamas principas, jog svarbiausia yra mylėti, o ne reguliuoti, ką galima mylėti ir ko – ne, turbūt žodis žodin skambėtų ir garsiosios anarchistės lūpose, jei, aišku, ji tik būtų gyva. Goldman, vos pradėjusi viešai kalbėti, iš karto aiškiai pasakė pritarianti homoseksualų dekriminalizavimui, dėl ko pirmiausia kritikos sulaukė ne iš oponentų dešinėje, bet iš savo bendražygių, bijojusių neigiamos visuomenės reakcijos. Niekada nekeitusi homoseksualiems žmonėms palankios pozicijos, Goldman, nors pati turėjo kelis gyvenimo partnerius - vyrus, manoma, nevengdavo ir santykių su moterimis. Savo aplinkoje bendravusi su daugybe gėjų ir lesbiečių, Goldman, kaip teigiama, turėjo trumpą romaną su moderniosios literatūros žurnalo „The Little Review“ redaktore Margaret Anderson, taip pat anarchiste Almeda Sperry. O 1923 m. savo esė „pavojingiausia JAV moteris“ rašė: „Moderni moteris nebegali ilgiau būti patenkinta tik vyro meile: ji ieško supratimo ir draugystės, ji taip pat nori būti laikoma žmogumi, o ne tik sekso objektu. Dažniausiai vyrai to suteikti negali, todėl moteris atsisuka į savo seseris“.

Šaltinis: miestoiq.lt

Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto "Kovok už save - už LGBT teises" vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Eros

2010-06-17 12:27:31

Ar nebus ji iš serijos "garsus - reiškia gimė Lietuvoje"?

oniponi

2010-06-17 17:32:33

Ji garsi tikriausiai labiau tarp tų, kurie domisi anarchizmu, feminizmu ar anarchofeminizmu.

maxsimus

2010-06-17 12:57:03

:))) jo man ir taip atrodo....

Oxious

2010-06-17 13:16:32

Na juk niekas neteigia, kad Emma Goldman yra lietuvė :) Tačiau ji išties gimė Kaune. Tai minima jos biografijoje, kad ir wikipedijoje.

aphid

2010-06-18 00:39:59

ji zyde o ne lietuve, jesuss, ir ji gime Rusijoje o ne Lietuvoj, jei kaaaa