Šiuo metu yra prisijungę 18 svečių ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
COX

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 232, komentarų: 2

Renginiai

Visi renginiai »

ReklamaAutorius TJA, trečiadienį, 2011.03.23 13:49. Perskaityta 20072 kartus

Pirmiausia žinotina, kad homoseksualumas yra emocinis ir seksualinis potraukis tos pačios lyties žmonėms. Paprasčiau tariant, jei vaikinui patinka vaikinai arba merginai patinka merginos, tokį vaikiną ar merginą vadiname homoseksualiu ar homoseksualia. Yra žmonių, kuriems patinka abiejų lyčių asmenys – tiek vaikinai, tiek merginos. Tokie žmonės vadinami biseksualiais. Tuo tarpu heteroseksualiais vadiname vaikinus, kuriems patinka merginos, ir merginas, kurioms patinka vaikinai.

HomoseksualumasHomoseksualumas

Dažniausiai neheteroseksualios orientacijos asmenys įvardijami santrumpa LGBT – lesbietės, gėjai, biseksualai ir transseksualai. Kartais ši santrumpa išplečiama pridedant raidę Q (LGBTQ), kuri reiškia dar iki galo nesuvokusius savo orientacijos (angl. Questioning) arba netelpančius į tradicinius lyties vaidmenų rėmus (angl. Queer).

Homoseksualios merginos vadinamos lesbietėmis, o homoseksualūs vaikinai – gėjais. Transseksualais vadinami žmonės, kurie save suvokia kaip priešingos lyties asmenį, nei patys yra fiziškai. Tarkime, vaikinas, kuris save suvokia kaip merginą, yra vadinamas transseksualiu. Nereikėtų transseksualumo painioti su elgesiu, kuris tiesiog neatitinka įprasto vyrų ar moterų elgesio. Tai, kad vaikinas šoka baletą ar mėgsta megzti, o mergina lanko bokso treniruotes ir svajoja tapti policininke, dar nereiškia, kad jie yra transseksualūs, nors toks elgesys yra labiau įprastas kitai lyčiai.

Neretai pasitaiko žmonių, jaučiančių neapykantą homoseksualams. Šis reiškinys, kildinamas iš nežinojimo ir nepagrįstos baimės, vadinamas homofobija.

Homoseksualumo priežastys

Mokslininkai metų metus kūrė teorijas, bandydami paaiškinti homoseksualumo priežastis. Pavyzdžiui, buvo manoma, kad vaiko homoseksualumą lemia aplinka: tėvai, jų asmenybių tipai ar vieno iš tėvų dominavimas šeimoje. Tokias teorijas šių dienų psichologija atmetė, nors panašūs mitai vis dar gyvi mūsų visuomenėje.

Homoseksualūs žmonės užauga įvairiose šeimose. Vienose dominuoja tėvas, kitose – motina. Gėjai, lesbietės ir biseksualai šeimose būna vienturčiai arba turi brolių ir seserų, būna jauniausi, vyriausi arba vidurinieji vaikai. Kai kurie iš jų turi homoseksualių brolių, seserų ar kitų šeimos narių, o kiti neturi jokių homoseksualių giminaičių. Daugelis užauga šeimose, kurias visuomenė laiko pavyzdinėmis.

Šių dienų tyrėjai laikosi nuomonės, kad homoseksualumo priežastys gali būti biologinės, tačiau vieningos nuomonės nėra. Sutariama, kad homoseksualumas nėra tiesiogiai susijęs su šeimos sudėtimi ar aplinka, kurioje augo vaikas, todėl kai kurie genetikai tikisi atrasti homoseksualumo geną.

Ar homoseksualumas – liga? Ar gydoma?

Šiandien mokslininkų bendruomenė sutaria dėl to, kad seksualinė orientacija yra arba įgimta, arba įgyjama kūdikystėje, todėl negali būti pakeista. Homoseksualumas nėra liga ir tai pripažįsta Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – speciali Jungtinių Tautų institucija, nustatanti sveikatos standartus. Šios organizacijos ligų klasifikatoriumi, kuriame nurodoma, kad homoseksualumas nėra nei liga, nei sutrikimas, naudojasi ir Lietuvos gydymo įstaigos.

Vis dėlto, kai kurios (dažniausiai religinės) grupės ar pasipelnijimo siekiantys medikai bando keisti lengvatikių seksualinę orientaciją taikydami „gydymą nuo homoseksualumo“.

Tokią praktiką („gydymą“ maldomis, buriantis į savipagalbos grupes ar taikant psichologinio spaudimo metodus ir pan.) seniai pripažino netinkama visos svarbiausios medikų ir profesionalių psichologų bei psichiatrų asociacijos. Įrodyta, kad toks „gydymas“ sukelia rimtų komplikacijų ir net skatina savižudybes. Homoseksualumas nėra pasirenkamas, todėl negalima „atsiversti“ ir pakeisti savo lytinės orientacijos, nesvarbu, ar būtumei heteroseksualus, ar homoseksualus. Dažnai toks „gydymas“ būna pagrįstas psichologiniu arba fiziniu smurtu. Taip žalojama žmonių psichika, o tariamai „pasveikusieji“ vėliau prisipažįsta tik apgaudinėję save.

Įdomūs istoriniai faktai

   • 1973 metais Amerikos psichiatrų asociacija išbraukė homoseksualumą iš ligų sąrašo, pripažindama, kad homoseksualumas nepablogina protavimo stabilumo, patikimumo ar bendrųjų socialinių ir profesinių įgūdžių.

   • 1990 metais Amerikos psichologų asociacija, apibendrindama mokslinius faktus ir tyrimus, konstatavo, jog „atkuriamoji terapija“ („gydymas“ nuo homoseksualumo) yra neveiksminga ir gali pridaryti daug žalos žmogaus psichikai.

   • 1992 metais Pasaulio Sveikatos Organizacija priėmė Tarptautinį ligų klasifikatorių ICD-10, kuriame iš ligų sąrašo buvo išbrauktas homoseksualumas. Šis klasifikatorius oficialiai naudojamas daugelyje šalių.

   • 1997 metais Amerikos psichologų asociacija dar kartą viešai įspėjo dėl „atkuriamosios terapijos“ (kartais vadinamos „atsivertimo terapija“) žalos.

   • 1998 metais Amerikos psichiatrų asociacija pareiškė, kad ji nepritaria „atkuriamajai terapijai“, ir konstatavo: „Psichiatrinė literatūra akivaizdžiai parodo, kad bandymai gydyti, norint pakeisti seksualinę orientaciją, yra neefektyvūs. Tačiau galima rizika yra milžiniška – depresija, nerimas ir noras nusižudyti...“

   • Amerikos medikų asociacija savo nutarime Nr. H-160.991 konstatavo, kad ji „nepritaria „atkūrimo“ arba „atvertimo“ terapijai, kuri remiasi prielaida, jog homoseksualumas yra proto sutrikimas, arba išankstine nuostata, kad pacientas privalo pakeisti savo homoseksualią orientaciją.“

   • 2007 metais homoseksualų „atvertimą“ propaguojančios JAV religinės organizacijos „Exodus International“ buvę vadovai paskelbė atvirą laišką ir atsiprašė žmonių, kuriuos suklaidino, žadėdami pakeisti lytinę orientaciją. Jie paragino homoseksualus „atversti“ bandančių organizacijų vadovus „rasti drąsos įvertinti savo darbo vaisius“.

Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Kovok už save - už LGBT teises“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija


Gayline.lt pastaba. Savo skaitytojams siūlome pirmąjį straipsnį iš naujo straipsnių ciklo. Bus tęsinys.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

tango4u

2011-03-23 21:31:49

toks labai "tvarkingas", o ir "neiskraipytas", wiki pavi\yzdys, tik gaila, kad be gyvenimisku isgyvenimu (sausi faktai be neretai skausmingu emociju ir patirciu)...