Šiuo metu yra prisijungę 58 svečiai ir 0 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
patyčių prevencija

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 212, komentarų: 2

Renginiai

Žmogaus teisių diena 12/10 - 12/10

Visi renginiai »

ReklamaAutorius R. Ditkevičius, M. Gorochovskis, penktadienį, 2011.03.04 13:17. Perskaityta 34359 kartus

Tolerancija - tai pakantumas kitiems, supratimas, kad kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų, ir pripažinimas, kad jis turi teisę būti kitoks nei mes. Šis žodis kilo iš lotyniško „tolerantia“, reiškiančio kantrybę, ir pirma buvo vartojamas kalbant apie religijos laisvę ir pakantumą kitatikiams.

Tolerancija, tai pagarba įvairoveiTolerancija, tai pagarba įvairovei

Kam reikalinga tolerancija?

Pasaulyje gyvena daugybė skirtingų žmonių grupių – baltaodžiai, juodaodžiai, katalikai, musulmonai, vyrai, moterys, homoseksualai ir heteroseksualai. Mes galime nemėgti kai kurių iš jų, ir, žinoma, kai kurie gali nemėgti ir mūsų. Tačiau jei visi laikysimės taisyklės, kad skirtumai – ne pagrindas nesantaikai, užgauliojimams ar persekiojimui, kiekvienas galėsime jaustis saugiai.

Jei esi tolerantiškas, tai dar nereiškia, kad tu privalai draugauti su tais, kurių nemėgsti, juos aukštinti ar garbinti. Tolerancija – tai paprasčiausiai supratimas, kad jie yra tau lygūs, kad jie – tokie patys žmonės, piliečiai, asmenybės, ir turi vienodas teises kaip ir tu.

Ar reikia toleruoti viską? Kur yra tolerancijos ribos?

Iš esmės, tolerancija yra leidimas žmogui būti savimi ir gyventi taip, kaip jis nori. Tačiau tas žmogus, jo gyvenimo būdas, elgesys ir kalbos neturi pažeisti kito žmogaus teisių ir laisvių - pavyzdžiui, šmeižti ar skatinti susidoroti su juo. Ne visos nuomonės, ne visi žodžiai ar veiksmai gali patikti kitiems, tačiau jei tai išreiški kaip nuomonė, niekas negali tavęs nubausti vien dėl to, kad tu pasakei, jog nemėgsti rusų.

Tačiau jei nuolatos kalbėsi neigiamai apie rusus, juos kaltinsi nebūtais dalykais, įžeidinėsi ir raginsi su jais susidoroti, tikėtina, kad prieš tave bus imtasi ne tik teisinių veiksmų (už nesantaikos kurstymą gresia bausmės), bet ir susilauksi komentarų, tave patį ims kaltinti netolerancija, ragins tau nepritarti.

Tolerancija nėra absoliuti - ji baigiasi tada, kai pažeidžiamos kito žmogaus teisės ar užsiimama kitokia nusikalstama veikla.

Ar daug yra tolerantiškų žmonių?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa atskleidė, kad maždaug 80% Lietuvos gyventojų laiko save tolerantiškais. Tačiau šiuo skaičiumi galima suabejoti – apklausa taip pat parodė, kad dauguma iš tų 80% negalėtų dirbti su „kitokiais“. Labai paplitusi tokia nuomonė: „Aš esu tolerantiškas, kol JŲ nematau ir negirdžiu“, arba „Toleruoju, kol tai manęs neliečia“. Tačiau tai parodo tik abejingumą kitokiems žmonėms, o ne toleranciją. Susidūrus su kitos grupės atstovu užslėptas nepakantumas kaipmat iškyla aikštėn.

Ar įstatymai apibrėžia toleranciją?

1995 m. Jungtinių Tautų priimtoje Tolerancijos Deklaracijoje teigiama, kad tolerancija nėra nuolaidžiavimas, malonė ar paprasčiausiais atlaidumas, atvirkščiai, tolerancija yra aktyvus, pozityvus požiūris, kurį lemia universalių žmogaus teisių ir laisvių supratimas ir pripažinimas. Kitaip tariant, toleruoti – nereiškia pakęsti, kentėti, ignoruoti ką nors tarsi kokią blogybę. Toleruoti reiškia suvokti ir pripažinti, kad kitos lyties, tautybės, tikėjimo, seksualinės orientacijos, pažiūrų ar kitų ypatybių turintis žmogus nėra blogesnis, žemesnis, menkesnis.

Lietuvos teisės aktuose tolerancija minima, bet nėra apibrėžta, dėl to yra sudėtinga nustatyti jos pažeidimo atvejus, ar suprasti, ką valstybės pareigūnai gali pripažinti „netolerancija“.

Nuo tolerancijos yra neatskiriamos kitos sąvokos - diskriminacija bei žmogaus teisės.Šis straipsnis Tolerantiško jaunimo asociacijos vykdomo projekto „Kovok už save - už LGBT teises“ vienas iš veiklos rezultatų. Projektą remia Nyderlandų karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų karalystės užsienio reikalų ministerija

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Psichiatrologas

2011-03-04 13:33:57

Ar kažkas gali paaiškinti kaip logiškai įmanoma netoleruoti netolerancijos? :) vienintelis būdas kada tas įmanoma yra toks - kada tas pats žodis reiškia du skirtingus dalykus tame pačiame sakinyje. Tas žodis yra tolerancija/netolerancija. Taigi, turime pripažinti, kad nėra tokio dalyko kaip universali tikra tolerancija.

Sejanus

2011-03-04 16:23:34

Jei pasaulį valdytų psichai filosofai, net ir kovos su prievarta nebūtų, nes kovoje su prievarta dažnai naudojama prievarta. Paskaitęs Bitininko pasisakymus, aš visuomet apsidžiaugiu, kad visokie filosofai dažniausiai yra laikomi freakais, sėdi savo kabinetuose, skaito savo knygas, rašinėja ant savo popiergalių ir iš toli neprileidžiami prie praktinių sprendimų.

Psichiatrologas

2011-03-04 17:16:48

idiotiški žaidimai žodžiais "tolerancija" ir "žmogaus teisės" kelia abejones kai kuriais atvejais. Labai svarbu išsiaiškinti kokiais atvejais prievarta yra pateisinama, arba nepateisinama kaip teleruojama ar netoleruojama. Jeigu prievarta laikomas pvz. įstatymų nesilaikymas, tai homoseksualumas Irane yra prievarta.

Svarbiausia yra mano mintis, kad privilegijuoti tolerancijos prieš netoleranciją nėra pagrindo. Abu dalykai turi savo vietą ir turi egzistuoti norint prasmingai apie juos kalbėti.

Uosis

2011-03-04 16:25:07

Netoleruoti netolerancijos:
Medikas persodina savo pacientui inkstą. Ligonio organizmas demonstruoja svetimam inkstui netolerancija ir atmeta organą. Medikas ima veikti ir naudoti visas priemones kaip numalsinti netolerancijos reakcija. Jo elgesys ir yra netolerancija netolerancijai.
:)

Psichiatrologas

2011-03-04 13:37:22

Labai geras ir trumpas liberalios tolerancijos apibrėžimas ir išaiškinimas. Galima bus panaudoti diskusijose su naciais :)

Ozhys

2011-03-04 13:49:18

"Diskusijos su naciais" yra oksimoronas...

Psichiatrologas

2011-03-04 13:42:01

Galima čia prisiminti Karlą Popperį, kuris sakė, kad tolerancija netolerancijai yra pirmosios savižudybė. Reikia suprast, kad paradoksaliai vienintelis būdas apsiginti nuo netolerancijos yra dar radikalesnė netolerancija :)

Ozhys

2011-03-04 14:26:38

Tolerancija - leidimas būti, kol nepažeidžiamos kito teisės.
Netolerancija pasireiškia žmogaus teisių ir lygybės principų pažeidinėjimais - nėra tokios teisės kaip "kiekvieno teisė į nemėgstamų socialinių grupių nebuvimą viešumoje." Netoleranacijos neįmanoma toleruoti ar netoleruoti, tai būtų paradoksas tolerancijos apibrėžime.

O ar teisinių pažeidimų teisinis apribojimas yra teisinius pažeidimus atliekančiųjų teisių pažeidimas? (Pvz.: ar 10 metų žmoną laikiusiojo uždarytą sandeliuke uždarymas į cypę yra jo teisės į laisvę pažeidimas?)
Tokiems veiksmams netinka "netolerancijos" apibrėžimas dėl to pačio paradokso. Vadinasi "atsakas netolerancijai - radikalesnė netolerancija" yra viso labo žodžių žaismas, kadangi paskutinė "netolerancija" yra netikslus įvardyjimas.

Psichiatrologas

2011-03-04 17:22:39

Feodalas turėjo teises į baudžiauninkus ir milžiniškus žemės plotus. Kapitalistai turi teisę į žmonių darbo išnaudojimą ir darbo priemonių nuosavybę. Išeina, kad feodalinėje santvarkoje turi leisti Būti feodalui, jei jis nepažeidžia tavo teisių. O juk formaliai nepažeidė :) dabar lygiai tai pat turi toleruoti turtingus ponus ir jų nuosavybę, nes kitaip būsi netolerantiškas. Tolerancijos forma priklauso nuo esamos socialinės paradigmos.

Tai kas ankščiau galėjo būti laikoma netolerancija katalikiškoms vertybėms dabar bus laikoma netolerancija - žmogaus teisių pažeidimu. Nėra prasmės kalbėti apie toleranciją ignoruojant kultūrinio objektyvumo trūkumą.

Ozhys

2011-03-05 16:06:26

Rašydamas "teises" turėjau omeny žmogaus teises ir lygybės principus, o tai kas kita negu tuo metu veikianti legisliacija. Feodalas šiuo atveju pažeidžia lygybės principą, to meto įstatymai irgi pažeidžia lygybės principą. "Formaliai" ir dabar Irane juridinių gėjų teisių nieks nepažeidžia, juos viešai kardami - gi toks įstatymas; bet tai nereiškia, kad tai nepažeidžia žmogaus teisių.

Psichiatrologas

2011-03-04 17:34:08

Tai kaip pavadinti tada žmogaus įkalinimą? Jeigu atmetame žodį "netolerancija" kalbėdami apie įkalinimą, tai tiesiog semantiškai atsisakome įžvelgti paradoksalią situaciją, nes nu niekaip neįmanoma suvokti įkalinimo kaip pakantumo parodymo :) rodomas nepakantumas - netolerancija pažeidėjui. Jis baudžiamas. Jam neparodomas pasigailėjimas, jo veiksmai nėra toleruojami. Žodžio pakeitimas probleminės situacijos nepakeičia.

Oxious

2011-03-04 18:00:46

"Šis teiginys yra neteisingas".

Ozhys

2011-03-05 16:08:06

Tolerancija - leidimas būti, kol nepažeidžiamos kito teisės.
Kur įkalinime tu matai paradoksą?

Sarcazmus

2011-03-04 14:22:01

Fuj koks banalus straipsnis.nejau tik nurasinet mokat?

Oxious

2011-03-04 15:08:17

Nekantriai laukiam originalaus Tavo straipsnio.

Psichiatrologas

2011-03-04 17:25:37

Šito straipsnio parašymas buvo finansuojamas iš projekto lėšų? :DDD

kron

2011-03-04 15:36:16

Kažkaip sunku patikėt, kad čia 2 žmonių darbas. :DDD

Ozhys

2011-03-04 16:35:46

Parašyta paprastai ir aiškiai. Nepamirškite, kad straipsnis tikėtina skirtas tiems, kurie šito principo nesuvokia VISIŠKAI. Tiems "esu labai tolerantiškas... kol nematau" ("protingas... kol negalvoju").

Psichiatrologas

2011-03-04 17:27:21

Gerai, kaip galima būti tolerantišku netolerantiškam? Tada tai jau nebus tolerancija, aha. Tai kaip elgtis su netolerantiškais? :) pagalvokime. Netoleruoti jų ir bausti už nepagarbą nu kažkokiam X principų sąrašui, kuriuo aišku turime tikėti be abejonės, ar ne?

niukis

2011-03-04 17:33:49

taip, straipsnis pagrinde skirtas mažiau su tolerancijos sąvoka susipažinusiems žmonėms :)

Psichiatrologas

2011-03-04 17:37:15

man atrodo, kad jis skirtas atremti konservatyvių elementų "tolerastijos" naujadaro turinį

Oxious

2011-03-04 18:04:04

Jis yra skirtas, kad nebūtų išradinėjami nauji dviračiai. Sąvoka tolerancija nereiškia absoliučios tolerancijos bet kam. Ne abstrakčiajame, o realiame pasaulyje. Tolerancijos sąvokos apibrėžimą galima pasiskaityti ir Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje. Kažkodėl nerašomi filosofiniai traktatai apie "plastmasines stiklines" ar "kojų rankšluosčius". O štai jau tolerancijos absoliutinimas kažkodėl suteikia tiek daug peno :)

Psichiatrologas

2011-03-04 17:40:23

Esu labai tolerantiškas kol nematau kaip kažkas pažeidžia kitų teises, gal taip? Kodėl ne taip? :) absurdiška analogija su protingumu.

Aquel

2011-03-05 00:24:16

Tolerancija yra nelygybės maskavimas ir tiek. Kai aš kažko nepripažįstu, bet negaliu sunaikinti, tuomet sukuriu galios santykį: aš toleruoju tuos padarus.
Tolerancija tik įtvirtina atskirtį ir nelygybę.
Taip pat ji turi tą neišsprendžiamą ribų dilemą.
Siekiant keisti galios santykius vertėtų vartoti lygybės, lygiavertiškumo terminus, o ne tolerancijos, nes jie nesukuria toleruotojų ir toleruojamųjų. Taip pat lygybė neturi ribų problemos, nes vos tik kažkuri grupuotė pradeda reikšti pretenzijas į žmonių skirstymą į aukštesnius ir žemesnius, ji iš karto krenta į hierarchijos kategoriją. O kas aukštesnis ir kas žemesnis hierarchijoje apsprendžia galios santykiai, kurie gali būti nepalankūs hierarchiją kuriantiesiems.
Tolerancija yra elementari mitologija skirta kvailinti žmones, kad jie nesuprastų, jog jiems reikia ne toleravimo, o lygiavertiškumo.

Sejanus

2011-03-05 00:31:49

Nematau, kaip tolerancija ir lygiavertiškumas vienas kitam prieštarauja. Atvirkščiai, manau, šie dalykai viens kitą papildo ir palaiko.

Psichiatrologas

2011-03-05 09:50:00

Ar tu tuo tikras? Sakykime, kad esame pasiekę universalią ekonominę lygybę - ar tokiu atveju galima mažamečius laikyti lygiais suaugusiems? :) juk tada turėtum iš esmės pateisinti pedofiliją. Netgi lygybė nėra pakankamas kriterijus. Kalbant konkrečiai, dar reikia išsiaikinti ką ji reiškia. Ar tai absoliuti lygybė (kuri aišku nepageidaujama), ar tai tikriausiai Rawlso aptariama galimybių lygybė, arba tiksliau - "skirtumo principas" kad vienintelė leistina nelygybė yra ta kuri padeda silpniausiems. ?

Sejanus

2011-03-05 19:43:14

Man įdomiau diskutuoti net ir su chat robotais nei su pačiu, nes jie geriau supranta savo naudojamas sąvokas. Todėl gali nesivarginti, tikrai neatsakinėsiu.

Uosis

2011-03-05 10:14:41

O dar auksciau tolerancijos ir lygiavertiskumo yra meile!

Vajezus

2011-03-05 11:05:54

"Kai aš kažko nepripažįstu, bet negaliu sunaikinti, tuomet sukuriu galios santykį: aš toleruoju tuos padarus."
Ir kurgi čia supratimas, kad kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų, ir pripažinimas, kad jis turi teisę būti kitoks nei mes?
Pavyzdžiui, aš toleruoju katalikus ir lenkus. Ar tai reiškia, kad aš dieną naktų svajoju apie lenkų/katalikų konclagerį?

"Taip pat ji turi tą neišsprendžiamą ribų dilemą."
Jei taip žiūrėsi, žmogaus teisės irgi turi "neišsprendžiamą ribų dilemą". Jos būna suvaržomos tiems, kas pats pažeidžia kitų žmonių teises, bet niekas čia ribų dilemos neįžvelgia.

Psichiatrologas

2011-03-05 13:45:24

tu turi pilnai pripapažinti, kad katalikų pasaulėžiūra yra pilnavertė ir lygiavertė tavo pasaulėžiūrai :) kitaip laikysi juos prastesniais. problema tame, kad katalikai nelaiko žmonių lygiaverčiais ta pačia prasme kaip mes laikome.

Aquel

2011-03-05 17:57:55

Žodis "toleruoti" iš karto suteikia menkinamąją reikšmę toleruojamam objektui. Toleruodamas tu pripažįsti/suteiki teisę būti. Bet teisę suteikti gali tik tas, kas turi galią ją suteikti. "Toleravimas" yra ne kas kita, kaip pasakymas, kad kažkoks faktas yra blogas, bet tenka su juo taikytis ar pripažinti.
Tuo tarpu aš tiesiog priimu lenkų ar katalikų buvimą kaip faktą, kuris nepriklauso nuo mano požiūrio į juos. Nesijaučiu turintis kažkokią teisę jų "toleruoti" ar "netoleruoti", nors pats faktas man gali patikti arba nepatikti.
Tuo pačiu nepriskiriu sau galios "netoleruoti", kaip tai daro "toleruojantieji". Stebina, kad bandoma neigti, jog žodis "toleruoti" turi aiškią vertybinę konotaciją ir aiškią nuorodą į galią "(ne)toleruoti".
Pripažink mane kaip faktą, kurio negali pakeisti, o ne toleruok :).
Iš pasakymo "aš toleruoju lenkus ir katalikus" aišku, kad jų buvimas laikomas blogybe, kurios (kol kas) negalima pakeisti. Kas gi toleruotojas yra toks, kad galėtų kažką pripažinti/nepripažinti? Kokiu pagrindu? Kas suteikia tokią galią? Kaip tai veikia toleruojamuosius? Ar tai nežemina jų savigarbos ir orumo, kad jie laikomi objektais, kuriuos galima toleruoti ar netoleruoti? Ar toleravimas nėra "kitokių" asmenų objektyvizavimas? Kodėl teigiama, kad vertintojo (toleruotojo) pozicija nėra geresnėje padėtyje nei toleruojamojo?
Ne taip čia viskas paprasta kaip atrodo :)

O dėl žmogaus teisių, tai dar ir kaip tą dilemą įžvelgia. Aišku, kad įkalinimas pažeidžia žmogaus teises. Čia vadovaujamasi taliono (akis už akį) principu, pažeidimas už pažeidimą. Tik vietoj akies išlupimo įvertinama, kiek metų nelaisvės atitinka išmuštą akį. Tas pažeidimas vertinamas kaip būtinasis blogis ir būtini apribojimai, siekiant išsaugoti patį žmonių lygiateisiškumo principą. Todėl aiškinimas, kad netolerancijos netoleravimas nepažeidžia tolerancijos principų yra demagogija. Taip pažeidžia. Bet tai yra būtinasis pažeidimas siekiant šį principą išsaugoti.
O dar geresnis paaiškinimas yra toks: žmogaus teises turi tik tie ir tik tokia apimtimi, kuria jie pripažįsta žmogaus teises man. Ir jų teisės baigiasi ten, kur jų supratimu baigiasi mano teisės. Tačiau dėl praktinio įgyvendinimo sunkumų (sunku susitarti su kiekvienu) ) laikomasi būtinojo blogio principo.

Sejanus

2011-03-05 19:49:19

"Pripažink mane kaip faktą, kurio negali pakeisti, o ne toleruok :)."

Manau, geras vėzdo smūgis į galvą išsyk pakeistų tave, kaip faktą.

Psichiatrologas

2011-03-05 13:46:45

kreacionizmo ir darvinizmo lygybe mokykloje. tolerancija skirtingoms pasauleziuroms :) multikulturalizmas.

Oxious

2011-03-05 13:48:36

kodėl tik kreacionizmo? Kuo pastafarizmas prastesnis? Jei jau reikia pasaulėžiūrų įvairovės, o ne mokslo, tai sukiškime visas :)

Psichiatrologas

2011-03-05 13:52:28

slidi nuokalnė :) jei toleruosim gejus tai ir pedofilus, ar ne?

Psichiatrologas

2011-03-05 13:53:23

mokslo statusa duoti tik kazkam vienam butu diskriminacija

kron

2011-03-05 17:16:35

Nu, kažin ar čia bus diskriminacija, jei blynų kepimo subtilybių nevadinsime mokslu. :DDD

Oxious

2011-03-05 22:45:20

Pala, pala, o kuo kreacionizmas moksliškesnis nei pastafarianizmas?

Psichiatrologas

2011-03-06 08:03:37

Jūsų retorika analogiška "O kuo incestas blogesnis?". Šitą homofobai naudoja

Aras

2011-03-06 14:22:11

Aquel,
2011-03-05 17:57:55,
Žodis "toleruoti" iš karto suteikia menkinamąją reikšmę toleruojamam objektui. Toleruodamas tu pripažįsti/suteiki teisę būti. Bet teisę suteikti gali tik tas, kas turi galią ją suteikti. "Toleravimas" yra ne kas kita, kaip pasakymas, kad kažkoks faktas yra blogas, bet tenka su juo taikytis ar pripažinti.


Man panašiau, kad priskyrei žodžiui "toleruoti" savo interpretaciją ir po to ją dubasini. :)

Įprasta prasme, tolerancijos supratimas ir išplaukia iš lygiateisiškumo supratimo, kurį tu iš dalies toliau ir palieti savo komentare.
Kartais susidaro įspūdis, jog viešųjų ryšių prasme būtų sveikiau iš vis vengti "tolerancijos" ar kitų žodžių su panašia šaknimi naudojimo, nes jei jau Aquel jis trikdo, tai ką jau kalbėti apie kitus žmones. Įvairaus plauko veikėjai per savo neišmanymą tą "toleranciją" tiek nuvalkiojo ir nutasė, kad paprastiems žmonėms jis jau kelią alergiją.

Galbūt vertėtų pagalvoti ir apie "Tolerantiškos jaunimo asociacijos" pavadinimo keitimą? ;)

Wincik

2011-03-07 10:32:22

Dėl pavadinimo keitimo buvo kilusi mintis ir ne kartą diskutuota. Nepasiteisino dėl galimybės lengvai prarasti įdirbį viešojoje erdvėje.

Kita vertus apie jį tikriausiai teks pagalvoti ateityje, kai aiškiai visuomenėje jausis tolerancijos sąvokos supratimo transformacija.

Anonimas

2011-07-17 15:20:00

"..tokie patys žmonės, piliečiai, asmenybės, ir turi vienodas teises kaip ir tu." Butent!!