Apklausa
Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?
Balsų: 285, komentarų: 2
Atsiuntė sarmas, antradienį, 2007.08.28 01:25. Perskaityta 26868 kartus
Ilgai buvo teigiama, kad žmonių homoseksualumas esąs nukrypimas nuo Gamtos: ten tokių dalykų nebūna. Netiesa. Tos pačios lyties gyvūnų lytiniai santykiai yra lygiaverčiai. Biologai su tuo visada turėjo ir dar vis turi problemų.
Homoseksualūs pingvinai
Viskas prasidėjo Edinburgo zoologijos sode. 1915 metais grupė biologų iš Škotijos pradėjo karališkųjų pingvinų porų elgsenos stebėjimo tyrimą. Jie suteikė vyriškus ir moteriškus vardus savo tiriamiesiems gyvūnams. Tai buvo mokslininkų neklystamumo pabaigos pradžia, nes sekančiais metais gyvūnų tyrimas paskendo visiškame chaose: galiausiai patys mokslininkai pasirodė besantys visiškai susipainioję ir nesmagiai sukrėsti, kai gyvūnai, kaip buvo spėjama, pasirinko būti tos pačios lyties porose. Staiga spėjami gėjai pingvinai ėmė dėti kiaušinius. Kuris jų buvo patinas, o kuris patelė? Metai iš metų biologai buvo priversti keisti savo nuomonę.
Galiausiai kai po septynerių metų gyvūnų lytį buvo galima nustatyti neginčijamai, darbininkų gėda buvo ištaisyta: Andrius tapo Ana, Berta tapo Bertranu, Karolina tapo Karoliu, o Erikas – Erika, vienintelė Dorotė liko nepakeistu vardu. Kokia didelė sumaištis buvo įsivyravusi parodo faktas, kad galiausiai iš lesbiečių porelės Bertos ir Karolinos atsirado pingvinų gėjų porelė Bertranas ir Karolis.
Šiais laikais DNR analizė ir biologų išsilavinimas leidžia be jokių abejonių nustatyti gyvūnų lytį. Taip pat ir nustatyta, kad šimtams giminingų gyvūnų rūšių yra būdinga homoseksuali elgsena. Vien tik amerikiečių biologas Bruce Bagemihl savo knygoje „Biological Exuberance“ užrašė 471 rūšį turinčią homoseksualios elgsenos faktų. 167 žindulių rūšys; 132 paukščių, 32 amfibijų ir reptilijų, 15 žuvų ir 125 vabzdžių rūšys aprašytos kaip kartais linkstančios į homoseksualų poravimąsi. Nemažai naminių gyvūnų yra tame pačiame sąraše: galvijai, kiaulės, avys, triušiai, arkliai, o taip pat ir šunys bei katės.
Kas dešimta jūrų kiaulytė nuolat domisi ta pačia lytimi; taip kai kuriuose vaikų kambariuose suaugusieji galėtų patekti į labai nemalonias jūrų kiaulyčių šeimyninių scenų išaiškinimo situacijas. Jaunos jūrų kiaulytės poruojasi tiek su patinais, tiek su patelėmis ir tik užaugusios jos galiausiai apsisprendžia, kas jas labiau domina. Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad neretai jūrų kiaulytės mėgsta apsimesti homoseksualiomis. Tai triukas, kuriuo naudojantis galima prieiti prie haremo valdovo patelės.
Neskaitant vaikų kambarių, zoologijos soduose homoseksuali elgsena tampa žymiai dažnesniu reiškiniu, dargi ir atviresniu. Ne visi su tuo taikstosi ir elgiasi taip kasdieniškai, kaip Ciuriche – ten pavasarį net būna ekskursijos šia tema.
MEILĖ
Kas dešimta jūrų kiaulytė domisi savo lyties atstovais. Atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad 471 gyvūnų rūšis turi homofiliškų atstovų, tarp jų net 167 žinduoliai.
Zoologijos sode prie jūros Bremerhavene patinai Humboldt‘o pingvinai smaginasi beveik išskirtinai vien tarpusavy – padėtis, kurią už tai atsakingi prižiūrėtojai prieš du metus norėjo pakeisti. Priežastis: gyvūnai jau prie išnykimo ribos, būtina skubiai skatinti jų dauginimąsi. Tuo tikslu iš Švedijos buvo atvežtos patelės, prieš ką smarkiai protestavo Austrijos lesbiečių organizacija skambiai skanduodama šūkius, jog tai „priverstinis orientacijos keitimas“ ir „daroma žala pasitelkiant moterų vilionių meną“. „Tai yra savaime suprantama, kad mes priimame vyriškas poras taip, kaip jos nori būti“- sutrikusi teigė zoologijos sodo direktorė.- „Gyvūnai nėra priverstinai paverčiami heteroseksualiais“,- pridūrė ji.
Visas sujudimas dėl jau seniai planuoto sekso testo galiausiai buvo nereikalingas, nes švedės taip ir nesugebėjo patinų sužavėti per praėjusius dvejus metus. Homo-poros elgėsi visiškai taip pat, kaip ir hetero-poros poruodamosi ar augindamos jauniklius; net perėjo akmenis vietoj kiaušinių. „Visos trys vaikinų poros dar kartu, gina savo urvus ir kruopščiai rūpinasi maistu“,- reziumavo situaciją pingvinų aptvare zoologijos sodo direktorė Heike Kück.
Natūralioj gamtoj viskas vyksta dar spalvingiau. Neskaitant įprastos poravimosi elgsenos, jūrų vėpliai mėgaujasi tikromis orgijomis iki 50 gyvūnų ir visi jie – vien patinai. Sekliuose vandenyse jie vienas apie kitą juokingai žaidžia, kartais vienas kitą užkutendami pelekais iki pat kulminacijos. Tokie masiniai renginiai susiję su vilionių menu – laikas iki sezoninio susitikimo su patelėmis turi būti praleistas prasmingai - mokantis.
Tačiau lytiniai santykiai tarp tos pačios lyties dėl sekso trūkumo yra reti tarp gyvūnų, kaip ir tarp žmonių. Beribis rūpestis ir tikra meilė prieštarauja minėtai elgsenai, todėl pastarieji yra dažniau sutinkami.
Taip buvo aptiktos dvi visiškai nubučiuotos švilpikų patelės, du šimpanzių patinai gali ištisas valandas „laižytis“, o dvi lesbietės voveraitės gali stebinti mokslininkus visą gyvenimą išbūdamos kartu. Patinai delfinai praktiškai visą gyvenimą kartu skrodžia vandenynus, vienas kitą saugo nuo puolančių ryklių ir kol vienas ilsisi, kitas budi ir saugo abu nuo grėsmės. Jeigu vienas jų miršta, tai našlys dažniausiai lieka vienišas visam laikui. Maždaug trys ketvirtadaliai visų vyriškų didžiųjų delfinų gyvena tokiose vienos lyties porose ir net reguliariai mėgaujasi seksu: pelekų galiukais ir nosies galu stimuliuoja vienas kito genitalijas. Rimtas reikalas būna, kai gėjukai delfinai vienas kitam lyties organą į vandens išpūtimo skylę nugaroj įkiša, arba kai stipria vandens srove savo draugui lyties organų sritį masažuoja. Gana gudrūs yra kirai, kurie savo tos pačios lyties heteroseksualius draugus užpuola ir išprievartauja tuo metu, kai tie su savo partnerėmis (-iais) poruojasi.
Mokslininkai pateko į visišką aklavietę daugėjant panašių tyrimų rezultatų ir tyrimams darantis vis išsamesniems. Panašiai, kaip su žmonėmis, taip ir su gyvūnų pasauliu, biologams buvo labai sunku interpretuoti šiuos homoseksualius pomėgius. Čia, kaip ir ten, reikalas sukosi labiau apie moralinius vaizdinius, negu apie objektyvius reiškinius. Jau per praėjusį amžių buvo pakankamai spekuliuota, kol nusistovėjo ir įsivyravo mokslininkų nuomonė, kad homoseksualumas tiek tarp žmonių, tiek tarp gyvūnų yra visiškai natūralus reiškinys.
Iki šios sampratos buvo lyg įstatymas, kad tie, kurie susidurdavo su tos pačios lyties reiškiniais, tai buvo įvardijama kaip homoseksualumo yda. Tos pačios lyties santykiai tarp vandens čiuožikų buvo atestuota kaip seksualinė nesąmonė; homoseksualų poravimąsi tarp kregždžių biologai aiškino tuo, kad jie matyt tiesiog netyčia supainiodavo savo pateles su patinėliais. Dar 1987 metais vienas straipsnis apie marokietiškus drugelius buvo pavadintas „Pastebėjimas apie Lepidoptera smunkančias moralines vertybes“. Malonumų kupinas dviejų patelių šimpanzių meilės žaidimas buvo įvardintas kaip pasisveikinimas. O kai du orangutangai patinėliai vienas kitą patenkino oraliniu būdu, juos prižiūrintis zoologijos sodo darbuotojas nusprendė, kad jie taip matyt patenkino savo maisto poreikius, o ne seksualinius interesus.
Tarp kai kurių gyvūnų rūšių homoseksuali elgsena yra ypač ryški. Per keturiasdešimt procentų makakų (beždžionių rūšis – vert. past.) patelių mėgaujasi tos pačios lyties lytiniais santykiais. Viename Afrikos regione dauginimasis tarp žirafų patinų sudaro 94% visų sueities aktų. Ypač išskirtinis intymus gyvenimas yra indiškojo auksanugario genio – iki šiol buvo užfiksuoti vien tik homoseksualūs aktai. Kaip šie geniai iš tikrųjų dauginasi, mokslui dar nėra žinoma.
Tikrus akrobatinius triukus atlieka šimpanzės gėjai: jie tai atlieka ne tik kiekvieną dieną įvairiausiomis pozomis ir net sunkiai įsivaizduojamomis kombinacijomis, bet ir pasikabina ant šakų ir savo sujaudintais lyties organais rengia tikrus fechtavimosi turnyrus.
Jeigu iš viso yra mokslinio įrodymo poreikis, kad žmogiškas homoseksualumas nėra joks nukrypimas nuo gamtos dėsnių, tada įrodymų našta yra net varginanti. Gyvulių homoseksualumas prieš keletą metų JAV valstijoje Teksase turėjo išties labai reikšmingą vaidmenį. Buvo sprendžiama, ar tos pačios lyties lytiniai santykiai turėtų būti legalizuoti, o gamtoje egzistuojantys natūralūs tokios elgsenos įrodymai buvo naudojami kaip argumentai debatuose.
Kartas nuo karto pats žmogus yra kaltas dėl homoseksualios elgsenos išsivystymo tarp gyvūnų. Populiarus mokslo žurnalas „New Scientist“ atrado, kaip heteroseksualūs kirai susidomi savo lytimi. Insekticidas DDT pakeitė porų elgseną taip, kad patinai ėmė poruotis tik su kitais patinais, tvirtino britų mokslo žurnalas. Kitiems gyvūnams chemikalai taip pat turi poveikį: varnėnų patinai dėka pesticido Dikrotofo gieda 50% daugiau, negu įprastai ir dėl to po to yra per daug pavargę, kad pajėgtų daugintis. Kitas nuodas, Atrazinas, auksines žuveles paverčia tikrais nervų kamuoliukais. Britų valdžios užsakymu atliktas tyrimas įrodė, kad vis daugiau žuvų tampa transseksualiomis. Kaltė dėl to verčiama su nutekamaisiais vandenimis į ekosistemas plūstantiems hormonams, kurių koncentracija vis didėja. Trečdalis britiškų žuvų esą jau yra sunkiai atskiriamos, ar ten patinas, ar patelė.
Visuomenės atviram stebėjimui zoologijos soduose apstu gėjiškų ir lesbietiškų fenomenų. Gėjų žąsinų porelė praėjusiais metais poravimosi periodu buvo pastebėta Malmėje (Švedija) ypač dėl savo parėžtinai ramaus elgesio. Taip krypavo šie du žąsiukai visiškai ramūs ir atsipalaidavę tarp juos sužavėti bandančių žąsyčių, tačiau jų meilė vienas kitam taip ir liko neįveikta.
Viename britiškame paukščių parke šįsyk pagarsėjo dviejų grobikų homo-flamingų porelė; antraštės apie juos apskriejo visą pasaulį, mat šie du paukšteliai staiga labai užsinorėjo vaikų. Todėl jie pagrobė kiaušinius iš savo gentainių ir užaugino jaunikius tarsi jie būtų jų pačių. Karolis ir Fernandas zoologijos sodo teigimu yra „mylintys rūpestingi tėvai“.
Dar iki rugpjūčio vidurio Osle buvo atidaryta paroda šia tema. Norvegų sostinės gamtos istorijos muziejus parodoje pavadinimu „Prieš gamtą?“ eksponuoja dvi gulbių patelių iškamšas, kurios kartu suka lizdą. Taip pat yra patinų banginių paveikslas, kurie savo sustandėjusius penius trina vienas į kitą. Parodos rengėjai surado labai paprastą paaiškinimą šiam reiškiniui: gyvūnai tiesiog nori truputėlio pramogų - kad ir kokiu būdu to būtų siekiama.
Straipsnis iš „Das Magazin“, 2007 m. rugpjūčio mėn., 119 – 122 psl.
Autorius: Axel Limberg
Iš vokiečių kalbos vertė sarmas, TJA