Šiuo metu yra prisijungę 62 svečiai ir 1 narys Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
COX

Apklausa

Ar Jums patogesnė naujoji GayLine.LT svetainė?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 212, komentarų: 2

Renginiai

Žmogaus teisių diena 12/10 - 12/10

Visi renginiai »

ReklamaAtsiuntė wincik, antradienį, 2007.01.16 10:10. Perskaityta 24401 kartas

Tolerantiško jaunimo asociacija kviečia prisijungti prie naujo projekto "Be kaukės".

Sokrato mirtisSokrato mirtis

Vienas iš esminių homoseksualių asmenų bruožų yra gyvenimas su kauke. O vienas iš būdų padėjusių mums nenuskęsti visiškoje vienatvėje yra gebėjimas atpažinti tas kaukes. Už tų kaukių slėptis turi ne tik paprasti žmonės, tačiau ir daug daug įžymybių. Dalis dar iki šiol slepiasi, kiti su kaukėmis nuėjo anapilin. Bet... Kai kurios jos buvo atidengtos. Atidengtos ne dėl to, kad sumenkintų nuveiktus darbus, bet kad tie darbai padėtų tiems, kurie iki šiol dar turi slėptis.

Projekto tikslas supažindinti su kuo daugiau žmonių, kurie turėjo arba turi didelę įtaką žmonijai.

Kviečiame prisijungti ir Jus. Jei žinote įžymių žmonių, kurių kaukė jau atskleista leiskit susipažinti visiems GayLine lankytojams. Atsiųskite aprašymus apie juos, jų veiklą. Nuoširdžiai laukiame.


SOKRATAS: „Žinau, kad nieko nežinau“.

469-399 m. pr. Kr.
"Kai grįžome iš spektaklio, aš nuėjau į lovą ir pradėjau skaityti Kerio Platoną. Taip atsitiko, kad apsistojau ties „Fedru“ („Phaedrus“). Keletą kartų įdėmiai skaičiau nuo pradžios iki galo. Tada pradėjau "Puotą" ("Symposium") ... Kai užverčiau knygą, pro mano kambario langą jau švietė saulė.

Skaitydamas "Fedrą" ir "Puotą" - sielos mite ir Pausanijaus, Agatono bei Diotimo kalbas - aš pagaliau atradau tikrą

liber amoris, atskleidžiau tai, ko ieškojau, ilgai puoselėto idealizmo pašventinimą. Tartum pats kalbėčiau Platono žodžiais, tartum iki savo gimimo būčiau gyvenęs graikų filosofo mylimojo gyvenimą.

" ... Aš pajutau po kojomis žemę. Gavau sankciją meilei, kuri valdė mane nuo vaikystės. Tai buvo poezija, mano paties entuziazmo vyriškajam grožiui filosofija, kuri išreikšta magišku nepakartojamu stiliumi. Dar daugiau: dabar aš žinojau, kad graikai - tikri antikos graikai - į meilę tarp tos pačios lyties asmenų žiūrėjo rimtai, suteikė jai moralinio žavesio, išaukštino ją".

Taip rašė XIX a. homoseksualistų teisių gynėjas Džonas Adingtonas Simondsas (10) savo "Atsiminimuose". Šis jo įrašas apie Sokrato mokymo atradimą, kai jam buvo septyniolika metų, iškalbingai liudija apie įtaką, kurią senovės Atėnų filosofas darė gėjų vaizduotei per pastaruosius 2400 metų. Sokratas labai įtikinamai ir tvirčiau negu bet kas kitas suteikė homoseksualinei meilei moralinį svorį. Tai darydamas, Jis padėjo gėjams ir lesbietėms atrasti save sunkiai suvokiamose ir besikeičiančiose sferose.

Sokratas (Sokrates) gimė 469 m. prieš Kristų graikų mieste-valstybėje Atėnuose. Jo tėvas Sofroniskus buvo skulptorius, motina Fenaretė - pribuvėja. Apie Sokrato vaikystę žinome nedaug, nors yra įrašų, rodančių, kad sulaukęs septyniolikos jis buvo filosofo Archelo, kuris buvo pirmojo Atėnų filosofo - Anaksagoro - mokinys, numylėtinis ir pasekėjas. Per Peloponeso karą (531-404 m. pr. Kr.) Sokratas tarnavo pėstininku Atėnų armijoje, Potidėjos mūšyje išgelbėjo gyvybę savo žymiajam mokiniui Alkibiadui. Norėdamas išsaugoti dvasinę nepriklausomybę, Sokratas nusibrėžė tokius griežtus savo gyvenimo rėmus, kad Antifonas pastebėjo: "Jeigu vergas būtų verčiamas taip gyventi, - jis pabėgtų". Visiškai nepaisydamas asmeninių reikalų, Sokratas leido dienas sėdėdamas alyvmedžių šešėlyje ir diskutuodamas su turtingais jaunuoliais apie teisingumą, vertybes, dievobaimingumą ir sielą. Kaip mokytojas ir jaunų vaikinų meilužis, jis buvo nusistovėjusios Atėnų pederastijos (arba meilės berniukams) įsikūnijimas.

Sokratas nepaliko raštų, ir žinios apie jo mokymą bei asmenybę mus pasiekė iš žymaus filosofo mokinio Platono dialogų bei kito studento - Ksenofonto - memuarų. Juodu abu pažinojo Sokratą paskutinius dešimt šio gyvenimo metų.

Netgi savo laikais Sokratas buvo laikomas protingiausiu tarp vyrų.

Iš tikrųjų tai paskelbė netgi Delfų orakulas. Sokratas su jam būdingu gudrumu tvirtino, kad visi jo dialogai - tai orakulo išbandymas. Norėdamas "apkaltinti dievą melu", jis pradėjo ieškoti kažko protingesnio už save.

Tačiau priėjo prie išvados, kad pats yra protingesnis už kitus. Kadangi suprato jog pats ne viską žino. Šiuo pagrindu susiformavo žymioji Sokrato ironija: jis nuolat atsisakydavo patvirtinti, kad ką nors žino. Filosofas neturėjo tvirtų filosofinių doktrinų jis buvo tarsi kitų žmonių idėjų pribuvėja. Taip atsirado garsusis Sokrato metodas: jis užduodavo savo studentams, daugybę klausimų, paskui, studijuodamas jų reikšmes, išvesdavo išmintį, kuri glūdėdavo studentų sielose. Jo tikslas buvo savęs pažinimas, kuris išliko suformuluotas tokiose žymiose frazėse. kaip "Pažink save" ir "neištyrinėtas gyvenimas nevertas gyvenimo". Sokratas įrodinėjo: kadangi - niekas sąmoningai nedaro blogo, žinios apie savo tikrąjį "aš" neišvengiamai atveria žmogui akis ir skatina gyventi dorą gyvenimą.

Sokratui priskiriami nuopelnai už filosofijos atskyrimą nuo mokslo ir pastūmėjimą etikos link bei už susidomėjimo filosofijos metodais skatinimą,. Jo milžinišką įtaką vakarietiškam mąstymui rodo ir tai, kad šiandien mes naudojame terminą priešsokratinis, kuriuo apibūdiname garsiojo filosofo pirmtakus.

Kritikuodamas Atėnų politines bei religines institucijas Sokratas įsigijo daug priešų. 399 m. pr. Kr. jis buvo apkaltintas Atėnų jaunimo tvirkinimu,. moralės nepaisymu bei religinėmis erezijomis. Dabar manoma, kad . filosofo areštas bent kažkuria dalimi susijęs su jo įtaka Alkibiadui ir Kritijui kurie išdavė Atėnus valdant Tironijos oligarchijai (404-403 m.). Teisme Sokratas tvirtai atsisakė prisipažinti nusikaltęs ir tvirtino priešingai, kad jis turėtų buti pagerbtas, kaip visuomenės geradarys už savo, kaip mokytojo, vaidmenį. Šis tvirtinimas supykdė teismą, ir Sokratas buvo nuteistas mirti. Tačiau greitai įvykdyti nuosprendžio nepavyko, nes šventasis laivas, kartą per metus siunčiamas į Delo salą, dar nebuvo grįžęs. Per tą laiką kalėjime Sokratas įsigijo draugų bei diskutavo su jais apie filosofiją.

Jo studentas Kritas sukūrė pabėgimo planą, tačiau Sokratas jo atsisakė. Taip tikriausiai norėjo paprieštarauti Atėnų gyventojams dėl jų kaltinimų neteisingumo. Gavęs nuodų, nesipriešindamas juos išgėrė. Sokrato teismas ir mirtis iškalbingai apibūdinti Platono kūriniuose "Sokrato apologija" („Apology“), "Kritonas" ("Crito") ir "Fedras" ("Phaedrus").

Platono darbais "Puota" ir "Fedras" Sokratas darė įtaką homoseksualistams. Šiuose dviejuose dialoguose filosofas nagrinėja, kaip vyresnio vyro erotinė aistra gražiam vaikinui virsta meile, "Vyro aistra berniukui - tai dieviška beprotybė; jos pagauti mes nesirūpiname materialiais poreikiais, elgiamės kilniai, be savanaudiškų paskatų, Tačiau ši aistra negali būti fizinė. Greičiau jau mylėdamas gražų vaikiną vyresnis vyras atiduoda duoklę ne tam vaikinui, bet filosofiniam grožiui, kurį tas vaikinas įkūnija. Aistros beprotybė artimai susijusi su poezijos bei filosofijos beprotybe. Ji perkelia mus nuo smulkmeniškų reikalų prie nesavanaudiškų (vadinasi, ir filosofinių) pasaulio vertinimų. Vaikino įkūnytas grožis veda mus nuo vienos dieviškos beprotybės prie kitos".

Tai platoniškos meilės esmė. Per ją vyresnis vyras tampa gražaus vaikino mokytoju ir įsimylėjėliu. Pavyzdžiui, Sokratas Platono kūrinyje "Phaedrus" sako: "Kiekvienas įsimylėjėlis nori, kad jo mylimasis būtų panašus į dievą, todėl užkariavęs veda jį to dievo takais. dėl savo panašumo jis tartum atkartoja to dievo gyvenimą ir duoda patarimų vaikinui bei moko jį. Jo elgesyje nėra pavydo ar smulkmeniško piktumo, kiekvienas jo veiksmas - tai siekimas savo mylimąjį padaryti panašų į save bei jų garbinamą dievą. Taigi tikrų įsimylėjėlių pastangos tose paslaptingose apeigose yra nuostabios ir palaimingos".

Nors filosofai iki šiol rūpestingai stengėsi ignoruoti atvirą homoseksualinę meilę, kuri yra "Fedro" ir "Puotos" pagrindas, skaitytojai gėjai visada rasdavo kelią prie šių tekstų. Tai, ką čia perskaitydavo, jiems būdavo netikėtas atradimas. Aš Sokrarą laikau įtakingiausiu gėjumi, nes jis suteikė esminį filosofinį pagrindą homoseksualistų ir lesbiečių identiškumo ieškojimams bei savęs pažinimui. Tam tikra prasme, nuo jo prasidėjo tai, kas esame mes.


Pagal Paul Russell ir daugiakalbę elektroninę atvirąją enciklopediją.
Parengė wincik, TJA

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

GG

2007-01-16 11:45:52

"100 įtakingiausių homoseksualistų ir lesbiečių pasaulio istorijoje"
Paul Russell autorius.
tokia knygute yra, kiekvienas galetu ja paskaityti:)

Oxious

2007-01-16 11:54:08

Bet ne kiekvienas skaito :)

Wincik

2007-01-16 12:13:34

Ir dar ne visi gali jas nusipirkti. beje ne visur jas ir rasite. beveik įsitikinęs, kad ją rastumėte tik didžiuosiuose miestuose :)

gayndrius

2007-01-16 12:02:02

Nepatikesite, bet kaip tycia, vakar skaiciau sia knyga Kauno centrineje viesojoje bibliotekoje. Keista, bet bibliotekininke pasirode labai tolerantiska siuo klausimu, todel knyga buvo greitai ir laiku pristatyta man tiesiai i rankas. Myliu as bibliotekininkes ;)

GG

2007-01-16 12:19:15

Na taip, geriau paskaityti cia, gal tuo budu paakintu ir sudomintu sia knyga paskaityti bibliotekoje. Zinoma, persinesus ja i namus, gali ivykti ir idomus pokalbis su gimdytojais. U b awared!:)
sekmes!

Wincik

2007-01-16 13:13:49

Na, projekto tikslas nėra vien tik vienos knygos rėmuose bei jos pavartymas. Taigi jo galimybės yra išties platesnės. Be to mane asmeniškai labiau domina ne tiek kiek aš perskaitysiu, nes ištiesų tai skaitau ar kiek aš pats asmeniškai atsiųsiu informacijos, nes ją ir pats ruošiu, bet kiek patys gėjai bus sąmoningi įsitraukti ir prisidėti prie veiklos bent minimaliai. Nes iki šiol į visuomeninę veiklą įsijungiama labai vangiai. Ir kas keisčiausia neretai su labai juoką keliančiais ir siauro akiračio paaiškinimais, kaip: "o ką aš pakeisiu jei parašysiu ką nors, atsiųsiu ar sudalyvausiu" ir pan.

Visai smagu būtų jei kas nors ryžtusi aprašyti ir atsiųsti tokius homoseksualualius asmenis, kaip D&G, George Michael, socialistą Berlyno merą, Elton John, Norvegijos ex ministrą pirmininką ir pan. Beje pastarieji nepatenka į aukščiau minėtos knygos rėmus...

GG

2007-01-16 13:43:23

Saunu Wincik, tik yra zmoniu kurie is esmes nerasho, bet skaito:) Ir tai rodo staipsniu skaitikliai. Cia panasiai kaip su visa spauda: raso vienetai, skaito milijonai...
Zinoma butu labai idomu jei kas rastu kokios nelauktos medziagos, kaip kad Barlyno meras, kuriam spauda ruose triuskinancia 'bomba' tikedami, kad rinkejai nerinks gejaus mero, bet uzteko jo vieno vienintelio sakinio rinkiminio mitingo pabaigoje: as esu gejus ir esu tuo patenkintas (laimingas). reakcija buvo minimali, 'xlapushkes' lygio, ko nesitikejo vokieciu 'vakariniu ziniu' spauda...

Mane asmeniskai domintu vadinamu 'latentiniu' diktatoriu...
Esu skaites daug medziagos apie Hitleri ir jo "berniukus", tuo tarpu, kai jis vienoje savo kalboje 1935 m. grasino visus 2 milijonus galimu vokietijos geju (gerai veike zvalgyba skaiciuodama!) nugalabyti kaip tautos purva...
Nors homofobai visada fiureri pateikia kaip pavyzdi kaip reikia 'kovoti su p*****rais", patys daug ko nezinodami ka naktimis ju 'idejinis vadas' veikdavo... BBC buvo paruoshusi filma bet kazkaip keistai jo veliau neparode de; techniniu 'kliuciu'... Nezinia...

Taip pat domina ir priesingas dalykas, kaip 'geju madingumas', kaip kad grupes t.A.t.U, Boyzon, Westlife ir pan. atveju, kai 'gejizmas' naudojamas kitiems tikslams...
Robby Wiliamsas viename interviu yra sakes, kad ji jaudina sie dalykai, nes zino daug geju muzikantu, slepianciu gejiskuma, ir zino 'netiku geju" kurie tai naudoja savo marketingui visai nebudami gejais
Net ir jo garsus sakinys vieno koncerto metu i milijonine publika, kad dabar 'jusu subines 2 valandas priklauso man!" daug ka pasako:P

Wincik

2007-01-16 13:55:43

Na ne tik latentiniai diktatoriai, tačiau ir šventieji tokie buvo. Niekas man nepaneigs fakto apie šv.Augustina, arba apaštalą Paulių, kad jie buvo homoseksualūs. O jų vėlesnės veiklos buvo gana destruktyvios homoseksualų atžvilgiu.

Neretai ir dabartiniai gėjai kovoja su savo prigimtimi, taip kenkdami ne tik savo psichikai, tačiau destruktyviai veikdami ir kitų gyvenimus.

GG

2007-01-16 14:09:37

Taip, latentizmas, siuo atveju, didesnis blogis nei kitka, tai lyg 'vezys' savame organizme...
kad ir paskutinis jankiu vyskupo atvejis, kuris viesai prezidentui Krumui dare spaudima del geju santuoku, bet kviesdavosi 'call bojus' i viesbucius... Gerbiu ta 'call boju' uz jo zmogiskuma.. O sako, kad prostitutes neturi morales:))

green2world

2007-01-16 21:37:37

Be kaukes :))))))))))))))))))))

manau reikia pirma snukeli daugumai nusiprausti tada jau kaukes nusiimineti :DDDD

ps. ne nu tiesiog unreal pavadinimas pataikytas, kaip sakant pasamone veikia :DDDD