Šiuo metu yra prisijungę 62 svečiai ir 4 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Sauna

Apklausa

Ar pritariat, kad Lietuva privalo užtikrinti migrantų teisių apsaugą?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 18, komentarų: 0

Renginiai

Tarptautinė orgazmo diena 08/08 - 08/08

Darkness @ Glamour Gay Sauna 07/30 22:00 - 07/31 07:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 07/31 22:00 - 08/01 07:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Weekend Horoscopes: Leo @ SOHO 07/31 22:00 - 08/01 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

ReklamaAtsiuntė Jonatanas2, antradienį, 2021.06.15 15:35. Perskaityta 169 kartus

Pasaulinė pandemija atėmė iš mūsų vieną puikiai pažįstamą veiksmą – šiltą apkabinimą, primena lrytas.lt. Pandemija mus išmokė daugybės dalykų – o vienas iš jų yra tai, kokie svarbūs, nuraminantys ir užtikrinimo jausmą suteikiantys yra apkabinimai. Šis veiksmas yra puikiai pažįstamas žmonėms, tačiau ar jis egzistuoja gyvūnų karalystėje? Ar yra gyvūnų rūšių, kurios naudoja apsikabinimus taip, kaip ir žmonės?, - klausia Lrytas.lt.

Albatrosių pora Albatrosių pora

Kaip pavyzdį pasitelkime mažąsias šimpanzes (Pan paniscus), kurios dažnai apibūdinamos kaip taiką mylintys primatų pasaulio hipiai. Šias beždžiones didžiąją savo gyvenimo dalį tyrinėjo vystymosi ir lyginamosios sričių psichologė ir primatologė Zanna Clay iš Durhamo universiteto (Jungtinė Karalystė). Z.Clay tyrinėja socialinį mažųjų beždžionių bendravimą, o didžioji jos stebimojo darbo dalis vyksta Kongo Demokratinės Respublikos mažųjų beždžionių, kurių gyvenimą sudrumstė medžioklė, prieglaudoje. Šioje prieglaudoje yra įprasta matyti būriais vaikštančias ir apsikabinusias mažąsias beždžiones. Z.Clay pasakoja, kad prieglaudoje yra daug jaunų našlaičių, kuriems reikia užtikrinimo jausmo, dėl ko jos visos kartu apsikabina ir eina „traukinuku“.

Mokslinikė sako, kad šis elgesys yra dažnesnis prieglaudoje nei laukinėje gamtoje. Taip gali būti dėl to, kad mažosios beždžionės mato tokio elgesio pavyzdžius tarp žmonių. Nepaisant to, apsikabinimai vyksta net ir laukinėje gamtoje. Dar daugiau – tokio elgesio šaknys gali būti motiniškame mažųjų beždžionių patelių elgesyje, kurios sūpuoja savo jauniklius, kol jie dar būna maži. Mokslininkai taip pat užfiksavo, kad apsikabinimai labiausiai būdingi jaunoms mažosioms beždžionėms ir dažniausiai įvyksta po konflikto ar patirto streso. Tokiu atveju streso paveikta mažoji beždžionė ištiesia savo rankas tarsi kažko prašydama, o kita beždžionė tuojau atskuba prie pirmosios spiegdama ir apgaubia tvirtu apkabinimu.

Gyvūnų emocijas sunku vertinti, tačiau Z. Clay teigimu, turimi įrodymai rodo, kad apkabinimai greičiausiai suteikia užtikrinimo primatams, kaip ir žmonėms. Ankstesnio tyrimo metu mokslininkė ir jos kolegos išsiaiškino, kad našlaitės mažosios beždžionės rečiau apkabina stresą patiriančias savo drauges, nei mažosios beždžionės, kurias užaugino jų biologinės mamos. Z.Clay mano, kad tai gali demonstruoti motiniškos priežiūros svarbą klojant pamatus šiam socialiniam veiksmui.

Nors apsikabinimus itin mėgsta mažosios beždžionės, dėl motiniškų šio veiksmo ištakų, toks elgesys yra būdingas ir kitiems primatams. Daugumos primatų motinų laiko savo jauniklius arti savęs ilgą laiko tarpą, kol šie suauga. Dauguma primatų apsikabinimus tyrinėjančių mokslininkų dėmesį sutelkia į guodimą ir užtikrinimo jausmo suteikimą – o tai yra logiška, kadangi tą patį apsikabinimai reiškia ir žmonėms. Taip pat pastebėta, kad jauni orangutangai po susidūrimo su gyvate skuba apkabinti viena kitą. Tuo tarpu Tonceano makakos naudoja paguodžiančius apsikabinimus po kovų, o šiuos apsikabinimus neretai papildo ir bučiniai.

Daugiau Lrytas

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis